Povratak na naslovnicu
Engleski
 
 
 
 
  Početna stranica > Program za cjeloživotno uèenje > O Programu za cjeloživotno uèenje > Comenius > Aktivnosti > Školska partnerstva
 
Školska partnerstva 

 

Suradnja ustanova iz Europe na zajednièkom projektu

  • osnovnih škola
  • srednjih škola
  • vrtiæa

Comenius školska partnerstva promièu europsku dimenziju obrazovanja škola i vrtiæa. Omoguæuju uèenicima i nastavnicima stjecanje i unapreðivanje vještina, ponajprije u podruèju na koje se odnosi tema projekta, ali i u ostalim aktivnostima, kao što su timski rad, društvene vještine, planiranje, korištenje informacijsko-komunikacijske tehnologije. Takoðer, sudjelovanje u partnerstvima sa školama i vrtiæima iz drugih europskih zemalja uèenicima i uèiteljima pruža moguænost korištenja stranih jezika i motivira ih za njihovo uèenje.

Vrste Školskih partnerstava:

  • Bilateralna partnerstva (suradnja 2 škole na 2 godine)
  • Multilateralna partnerstva (suradnja 3 ili više škola na 2 godine)

Bilateralna partnerstva

Bilateralno partnerstvo podrazumijeva suradnju dviju škola iz dvije razlièite države koje su dio Programa za cjeloživotno uèenje, od kojih jedna mora biti država Europske unije. Projekti ovih partnerstava promièu jeziènu raznolikost u Europi, a namijenjeni su uèenju stranih jezika putem suradnje na zajednièkoj temi.
Osnovni element ovih partnerstava je reciproèna razmjena uèenika koja mora trajati najmanje 10 dana u svakoj partnerskoj državi. Razmjene uèenika omoguæavaju uèenicima zajednièki rad na projektu i pritom uporabu stranih jezika kao sredstva komunikacije i uèenja. Razmjene uèenika moguæe su u manjim ili veæim grupama. Manju grupu èini 10 uèenika i 2 nastavnika (12 mobilnosti), a veæu grupu 20 uèenika i 4 nastavnika (24 mobilnosti). Minimalna dob uèenika koji mogu iæi na razmjenu je 12 godina.

Multilateralna partnerstva

U multilateralnom partnerstvu sudjeluju najmanje tri škole/vrtiæa iz tri razlièite države koje su dio Programa za cjeloživotno uèenje. Barem jedna država mora biti èlanica Europske unije. Projekt partnerstva oblikuje se oko odabrane zajednièke teme te bi trebao biti ukljuèen u redovne školske aktivnosti i uvršten u nastavni plan.

U sklopu multilateralnih partnerstava moguæe su sljedeæe vrste mobilnosti:

  • projektni sastanak (susret uèenika i nastavnika partnerskih škola),
  • studijski posjeti ravnatelja škola,
  • razmjena nastavnika,
  • nastavnièka praksa

U prijavi je potrebno navesti minimalni broj mobilnosti* (4, 8, 12, 24) koje se planiraju ostvariti za vrijeme trajanja projekta.

Tko može sudjelovati

Partnerske se ustanove mogu pronaæi putem internetskih portala kao što su www.etwinning.net, osobnih kontakata ili sudjelovanjem na kontaktnom seminaru koji okuplja predstavnike ustanova koje traže partnere. Više o kontaktnim seminarima saznajte ovdje. Na internetskoj stranici Agencije nalazi se  popis inozemnih škola iz Europe koje traže partnere u Hrvatskoj.

Trajanje partnerstva

Sva Comenius školska partnerstva traju 2 godine.

Kako pronaæi partnersku ustanovu?

Partnerske se ustanove mogu pronaæi putem internetskih portala kao što su www.etwinning.net. ili sudjelovanjem na kontaktnom seminaru koji okuplja predstavnike ustanova koje traže partnere. Više o kontaktnim seminarima saznajte ovdje. Na internetskoj stranici Agencije se nalazi popis inozemnih škola iz Europe koje traže partnere u Hrvatskoj.

Teme partnerstava:

  • Usmjerene su na uèenike i bave se podruèjima kao što su umjetnost, prirodne znanosti, strani jezici, zaštita okoliša, kulturna baština, europsko graðanstvo, korištenje informacijsko-komunikacijske tehnologije ili spreèavanje rasizma i sl. Škole mogu izabrati bilo koju temu koja æe biti osnovna spona i motivacija za suradnju i uèenje unutar partnerskog projekta. U naèelu, aktivnosti projekta bi trebale biti integrirane u kurikulum. Uèenici moraju biti ukljuèeni u sve faze projekta, ukljuèujuæi planiranje, organizaciju i vrednovanje aktivnosti.
  • Usmjerene na pitanja pedagoških metoda i pitanja ravnateljstva omoguæuju nastavnicima i ravnateljima razmjenu iskustava i informacija s kolegama iz drugih europskih zemalja, kako bi se zajednièki razvile nove metode i pristupi, odnosno testirali i implementirali novi pedagoški i ravnateljski pristupi. U ovim partnerstvima mogu sudjelovati i tzv. „pridruženi partneri“ kao što su tijela lokalnih vlasti, socijalne službe, udruge ili poduzeæa.
  • Usmjerene su na uèenje stranih jezika i promicanje jeziène raznolikosti u Europi te potièu upotrebu svih službenih jezika Europske unije. Mogu se odnositi na npr. dvojeziènu nastavnu metodu (Content and language Integrated learning (CLIL). Putem ovih partnerstava uèenici mogu uèiti strani jezik koji nije u kurikulumu.

Aktivnosti u sklopu Comenius školskih partnerstava mogu biti:

  • projektni sastanci meðu ustanovama koje sudjeluju u partnerstvima,
  • razmjena uèenika i nastavnika ukljuèenih u projektne aktivnosti,
  • razmjena iskustava i dobre prakse meðu partnerskim školama,
  • terenski rad,
  • publiciranje i izrada dokumentacije vezane za zajednièke aktivnosti,
  • izrada tehnièkih predmeta, crteža, umjetnièkih predmeta,
  • izvedbe (kazališne predstave, mjuzikli),
  • organiziranje izložbi,
  • jeziène pripreme nastavnika i uèenika kako bi se osigurala dovoljna jezièna kompetencija za sudjelovanje u partnerstvima,
  • širenje projektnih iskustava i rezultata.

Financiranje

Najviši iznos financijske potpore za partnerstva ovisi o broju planiranih mobilnosti* koji može biti 4, 8, 12 ili 24 za multilateralna odnosno 12 ili 24 za bilateralna školska partnerstva. Financijska potpora služi za ostvarivanje mobilnosti i lokalne projektne aktivnosti. Po završetku partnerstva, u završnom izvješæu potrebno je dokazati da je izveden minimalni broj planiranih mobilnosti te da su izvršene sve planirane aktivnosti kao i da je ostvaren cilj projekta.

*Napomena: Pod pojmom jedne mobilnosti podrazumijeva se put jedne osobe u inozemstvo koja ide u posjet ustanovi partnera ili prisustvuje nekom dogaðanju u sklopu Programa za cjeloživotno uèenje, a u svrhu provoðenja projektnih aktivnosti.

Prijava

Rok za prijavu za aktivnost Comenius školska partnerstva je 21. veljaèe 2013. godine.

  • Svi partneri na projektu zajedno ispunjavaju prijavni obrazac.
  • Prijavu trebate poslati poštom (po moguænost preporuèenom pošiljkom): potpisani original prijavnog obrasca s peèatom ustanove i sve privitke zajedno s još jednom kopijom (ukljuèujuæi i privitake) na adresu:

Agencija za mobilnost i programe EU
Gajeva 22
10 000 Zagreb
"Za Comenius školska partnerstva"

  • i elektronskom poštom na adresu:

comenius@mobilnost.hr.

Korisni linkovi

Alat za voðenje projekata

Survival kit

  • služi kao pomoæ pri planiranju i organizaciji projekata te procjeni kvalitete aktivnosti i diseminaciji rezultata projekata
  • pruža uvid u administrativne i izvještajne propise
  • pruža uvid u korištenje informacijsko komunikacijskih tehnologija u svrhu olakšavanja komunikacije partnera

Više informacija možete naæi u:

Baze podataka Comenius projekata:

  • European shared treasure (EST)

EST (European Shared Treasure) je baza podataka stvorena kako bi diseminirala projekte Partnerstava provedene u sklopu Comenius, Leonardo da Vinci i Grundtvig potprograma. U EST-u se mogu pronaæi opæe informacije, proizvodi i rezultati proizašli iz projekata partnerstava od korisnika diljem Europe.

Bazu podataka EST možete pronaæi na http://www.europeansharedtreasure.eu/.

Što ja kao Korisnik moram napraviti?

Kao Korisnik Comenius projekata Partnerstava, a u skladu s Vašim ugovorom (èl.8), Vaša je obveza unijeti rezultate Vašeg Partnerstva u bazu podataka EST (European Shared Treasure). Svi korisnici (partneri i projekt koordinator) obvezni su unijeti rezultate Partnerstva svaki za sebe zasebno. Rezultati Partnerstva su veæinom zajednièki svim partnerima, ali svakako unesite i rezultate koje je ostvarila Vaša ustanova.

Kako pristupiti bazi podataka EST?

Svakom Korisniku æemo poslati putem e-maila jedinstveno korisnièko ime i lozinku s kojom æete moæi pristupiti bazi podataka EST http://mobilnost.hr.c-a.com.hr/est/login.php Sve upute za korištenje baze podataka EST možete pronaæi u Priruèniku za korištenje EST-a.

 
 
Aktivnosti Rokovi
Individualna mobilnost uèenika 03.12. 2012.
Struèno usavršavanje 16.01.2013.
30.04.2013.
17.09.2013.
Comenius asistenti/
Ugošæivanje Comenius asistenata
31.01.2013.
Comenius školska partnerstva 21.02.2013.
Regio partnerstva 21.02.2013.
Pripremni posjeti 11.1.2013.
 
Erasmus + Erasmus + , poziv na dostavu projektnih prijedloga Erasmus+, pronađi se u programu Obzor 2020. Obzor 2020., poziv na dostavu projektnih prijedloga Obzor 2020., pronađi se u programu