PRIJAVE NA OVAJ PROGRAM VIŠE NISU MOGUÆE!
Program za cjeloživotno uèenje završio je 31. prosinca 2013. godine te nove prijave na taj program nisu moguæe. Projekti odobreni na zadnjim natjeèajima trajat æe do 2015. godine pod uvjetima natjeèaja na kojem su odobreni. Od 2014. godine nove se prijave primaju preko novog programa Erasmus+, koji se poèeo provoditi 1. sijeènja 2014. godine i trajat æe do 31. prosinca 2020. godine. Više informacija o novom programu možete pronaæi na sljedeæoj poveznici: Erasmus+
|
Tko može sudjelovati
Program za cjeloživotno uèenje:
- najveæi program EU u podruèju obrazovanja
- obuhvaæa sve sektore obrazovanja
- potièe mobilnost i meðunarodnu suradnju
Program za cjeloživotno uèenje sastoji se od èetiri sektorska potprograma: Comenius (predškolski odgoj i školsko obrazovanje) Erasmus (visokoškolsko obrazovanje), Leonardo da Vinci (strukovno obrazovanje i osposobljavanje) i Grundtvig (obrazovanje odraslih), te dva komplementarna programa: Transverzalni program (suradnja i inovacije u podruèju cjeloživotnog uèenja unutar Europske unije, uèenje stranih jezika, razvoj inovativnih informatièkih i komunikacijskih tehnologija, širenje i korištenje rezultata programa) i Jean Monnet (podupire institucije koje se bave europskim integracijama). Program za cjeloživotno uèenje uspostavljen je odlukom Europskog parlamenta i Vijeæa EU (br.1720/2006/EC) 2006. godine, a nastavlja se na prijašnju generaciju obrazovnih programa Socrates i Leonardo da Vinci (1985. - 2006.).
Cilj programa za cjeloživotno uèenje je stvoriti napredno društvo znanja, održivi ekonomski razvoj, veæi broj kvalitetnijih poslova te jaèu društvenu koheziju u Europskoj Uniji. Program potièe suradnju obrazovnih institucija širom Europe, mobilnost sudionika obrazovnog procesa, razvijanja tolerancije i multikulturalnosti, a istovremeno i priprema sudionike za uspješno sudjelovanje na europskom tržištu rada.
Program pokriva razdoblje od 2007. - 2013. godine, a za njegovu provedbu predviðen je proraèun od 6.9 milijardi €.
U programu sudjeluje 27 država èlanica EU: Austrija, Belgija, Bugarska, Cipar, Republika Èeška, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemaèka, Grèka, Maðarska, Irska, Italija, Latvija, Litvanija, Luxemburg, Malta, Poljska, Portugal, Rumunjska, Slovaèka, Slovenija, Španjolska, Švedska, Nizozemska, Velika Britanija, države èlanice EFTA-e (Island, Lichtenstein, Norveška, Švicarska) i Turska kao država kandidatkinja.
Republika Hrvatska postala je punopravna sudionica Programa za cjeloživotno uèenje 1. sijeènja 2011. godine.
Struktura programa
Aktivnosti Programa za cjeloživotno uèenje mogu biti centralizirane ili decentralizirane. Centralizirane aktivnosti (multilateralni projekti, tematske mreže i prateæe mjere, kao i Transverzalni program i Jean Monnet program) u nadležnosti su Izvršne agencije za obrazovanje, audiovizualnu politiku i kulturu (EACEA) sa sjedištem u Bruxelles-u, dok je za decentralizirane aktivnosti (mobilnost i partnerstva) nadležna Agencija za mobilnost i programe Europske unije sa sjedištem u Zagrebu.
Tko može sudjelovati i kome je program namijenjen?
Program je namijenjen svim osobama ukljuèenim u proces obrazovanja na svim razinama od predškolskog odgoja do visokoškolskog obrazovanja (uèenici, studenti, odgajatelji, nastavnici, profesori, administrativno osoblje u vrtiæima, školama, sveuèilištima i drugim visokoškolskim institucijama), kao i osobama veæ prisutnim na tržištu rada, koji su zaposleni u razlièitim poduzeæima, javnim i privatnim ustanovama na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini, a bave se nekom vrstom formalnog ili neformalnog obrazovanja.
U programu se može sudjelovati predlaganjem projekata koji su rezultat suradnje obrazovnih institucija, poduzeæa i udruga iz Hrvatske s onima u inozemstvu. Institucije iz Hrvatske se prijavljuju svojim projektnim prijedlozima na raspisani natjeèaj, a pojedinci preko svoje institucije, osim u sluèaju prijave studenata viših godina studija nastavnog usmjerenja za aktivnosti stažiranja u inozemstvu.
Agencija za mobilnost i programe EU æe provoditi Program za cjeloživotno uèenje (Lifelong Learning Programme) i program Mladi na djelu (Youth in Action).