Povratak na naslovnicu
Engleski
 
 
 
 
  Početna stranica > Ostali programi > FP7 > Sedmi okvirni program za istraživanje i tehnološki razvoj
 

PRIJAVE NA OVAJ PROGRAM VIŠE NISU MOGUÆE!

Sedmi okvirni program za istraživanje i tehnološki razvoj ili skraæeno Sedmi okvirni program (Seventh Framework programme – FP7) završio je 31. prosinca 2013. godine te nove prijave na taj program nisu moguæe.

Od 2014. godine nove se prijave primaju preko novog programa Obzor 2020., koji se poèeo provoditi 1. sijeènja 2014. godine i trajat æe do 31. prosinca 2020. godine. Više informacija o novom programu možete pronaæi na sljedeæoj poveznici: Obzor 2020.

Sedmi okvirni program (FP7) u Agenciji za mobilnost i programe Europske unije

Okvirni program za istraživanje i tehnološki razvoj ili skraæeno Okvirni program (Framework programme - FP) glavni je program Europske unije za financiranje istraživanja i tehnološkog razvoja. Okvirni programi provode se od 1984. godine, a do sada ih je bilo sedam. Sedmi okvirni program za istraživanje i tehnološki razvoj (Seventh Framework Programme - FP7) predstavlja uokvirenu plansku cjelinu istraživanja u razdoblju od 2007. do kraja 2013. godine, a podijeljen je na èetiri specifièna potprograma: Suradnja (Cooperation); Ideje (Ideas); Ljudi (People); Kapaciteti (Capacities). Opæi cilj Sedmog okvirnog programa je daljnja izgradnja Europskog istraživaèkog prostora (European Research Area - ERA) u smislu znanja, rasta i razvoja. Ukupni proraèun iznosi 50,5 milijardi eura za sedmogodišnji program FP7 te dodatnih 2,7 milijardi eura za petogodišnji Euroatom program za nuklearna istraživanja.

 

Osnovne informacije o FP7 proèitajte u brošuri izdanoj na hrvatskom jeziku ovdje

 

SURADNJA

Specifièni potprogram „Cooperation“  „Suradnja“ obuhvaæa sve vrste istraživaèkih aktivnosti koje provode razlièita istraživaèka tijela u okviru trans-nacionalne suradnje i teži k ostvarenju ili jaèanju vodeæe uloge u kljuènim znanstvenim i tehnološkim podruèjima. U sklopu FP7 za specifièan potprogram „Suradnja“ predviðeno je 32, 413 milijardi eura, što ga èini najopsežnijim potprogramom FP7. Sredstva su namijenjena poticanju suradnje izmeðu sveuèilišta, industrije, istraživaèkih centara i javnih tijela uprave diljem Europske unije i šire. Specifièan potprogram „Suradnja“ podijeljen je u 10 razlièitih tema. Teme se provode neovisno, ali slijede ciljeve specifiènog potprograma „Suradnja“. Cilj je provedba zajednièkih aktivnosti koje povezuju razlièita podruèja, ukljuèujuæi i zajednièke natjeèaje.

 

IDEJE

Cilj specifiènog potprograma "Ideas" -"Ideje" je poveæanje dinamiènosti kreativnosti i izvrsnosti europskog istraživanja u graniènim podruèjima znanosti.

"Frontier Research" -istraživanja koja su na samoj granici novih spoznaja, odnosno interdisciplinarna istraživanja koja prelaze granice dosadašnjih znanja.

U okviru FP7 za specifièni potprogram "Ideje" predviðeno je 7,5 milijardi eura. Sredstva su namijenjena vrhunskim istraživaèima i to prema sljedeæoj podijeli:

  • Fizika i srodne znanosti 45%
  • Znanosti o životu 40%
  • Društveno-humanistièke znanosti 15 %

 

LJUDI

Specifièni potprogram „People“ – „Ljudi“ namijenjen je razvoju vještina istraživaèa putem meðunarodne, interdisciplinarne i meðusektorske mobilnosti. Za ovaj potprogram odvojeno je 4,75 milijardi eura, za vrijeme trajanja cijelog Sedmog okvirnog programa. Najvažniji alat koji stoji na raspolaganju istraživaèima u potprogramu „People“ – „Ljudi“ Sedmog okvirnog programa za istraživanje i tehnološki razvoj su stipendije pod nazivom Marie Curie akcije. To su razlièite vrste stipendija namijenjene istraživaèima na svim stupnjevima njihove karijere od poèetnog do cjeloživotnog usavršavanja. Pružaju moguænosti razvoja istraživaèkih vještina i moguænosti usavršavanja za individualne istraživaèe ili za istraživaèke organizacije (fakultete, sveuèilišta, institute, mala, srednja i velika poduzeæa), i to jaèanjem industrijske i akademske struènosti na individualnoj razini, a samim time i na institucionalnoj razini. To se postiže razmjenom struènog osoblja i usavršavanjem unutar poslijediplomskog i postdoktorskog studija.

 

KAPACITETI

Specifiènim potprogramom "Capacities" – "Kapaciteti" potièu se istraživaèki i inovacijski kapaciteti unutar Europe.

Za potprogram Kapaciteti predviðen je proraèun u iznosu od 4,097 milijardi eura. Potprogram se provodi kroz sedam širih podruèja:

  • Istraživaèke infrastrukture 
  • Istraživanja u korist malih i srednjih poduzeæa 
  • Regije znanja 
  • Istraživaèki potencijal konvergentnih regija 
  • Znanost i društvo 
  • Potpora strukturiranom razvoju istraživaèkih politika 
  • Meðunarodna suradnja

 

ZAJEDNIÈKI ISTRAŽIVAÈKI CENTAR

Zajednièki istraživaèki centar (Joint Research Centre - JRC) predstavlja znanstveno-struènu komponentu Europske komisije, èija uloga je osigurati znanstveno-struènu potporu politikama Europske unije. Zajednièki istraživaèki centar Europske komisije obuhvaæa 7 znanstveno-istraživaèkih instituta, koji slijede:

  • IRMM (Institute for Reference Materials and Measurements), Geel, Belgija 
  • IE (Institute for Energy), Petten, Nizozemska 
  • ITU (Institute for Transuranium Elements), Karlsruhe, Njemaèka 
  • IPSC (Institute for the Protection and Security of the Citizen), Ispra, Italija 
  • IHCP (Institute for Health and Consumer Protection), Ispra, Italija 
  • IES (Institute for Environment and Sustainability), Ispra, Italija 
  • IPTS (Institute for Prospective Technological Studies), Sevilja, Španjolska

 

EURATOM

Europska zajednica za atomsku energiju (European Atomic Energy Community - Euratom) je 1957. godine potpisala sporazum o Euratomu, u sklopu kojeg se i danas provode istraživanja u podruèju energije.

Euratom je pravno odvojen od Europske zajednice te ima vlastiti Okvirni istraživaèki program, ali se usprkos tome provodi u okviru zajednièkih institucija Zajednice. Euratom djelomièno regulira upravljanje nuklearnim resursima i istraživaèkim aktivnostima. Odluka Vijeæa Europske zajednice o Sedmom okvirnom Euratom programu za nuklearna istraživanja i aktivnosti usavršavanja predviða 2, 751 milijardi eura u periodu od 2007. do 2011. godine.

 
 


 
Erasmus + Erasmus + , poziv na dostavu projektnih prijedloga Erasmus+, pronađi se u programu Obzor 2020. Obzor 2020., poziv na dostavu projektnih prijedloga Obzor 2020., pronađi se u programu