Povratak na naslovnicu
Engleski
 
 
 
 
  Početna stranica > Ostali programi > FP7 > Sedmi okvirni program za istraživanje i tehnološki razvoj > Suradnja
 

SURADNJA

Specifièni potprogram „Cooperation“ – „Suradnja“ obuhvaæa sve vrste istraživaèkih aktivnosti koje provode razlièita istraživaèka tijela u sklopu trans-nacionalne suradnje i teži k ostvarenju ili jaèanju vodeæe uloge u kljuènim znanstvenim i tehnološkim podruèjima.

U okviru FP7 za specifièni potprogram „Suradnja“ predviðeno je 32, 413 milijardi eura. Sredstva su namijenjena poticanju suradnje izmeðu sveuèilišta, industrije, istraživaèkih centara i javnih tijela uprave diljem Europske unije i šire.

Specifièni potprogram „Suradnja“ podijeljen je u 10 razlièitih tema. Teme se provode neovisno, ali slijede ciljeve specifiènog potprograma „Suradnja“. Cilj je provedba zajednièkih aktivnosti koje povezuju razlièita podruèja, ukljuèujuæi i zajednièke natjeèaje. Iz okvira sljedeæih tema proizlaze natjeèaji koje financira Europska komisija:

·         Zdravlje;

·         Hrana, poljoprivreda, ribarstvo i biotehnologija;

·         Informacijske i komunikacijske tehnologije;

·         Nanotehnologije, nanoznanosti, materijali i nove tehnologije proizvodnje;

·         Energija;

·         Okoliš (ukljuèujuæi i klimatske promjene);

·         Transport (ukljuèujuæi aeronautiku);

·         Društveno-ekonomske i humanistièke znanosti;

·         Sigurnost;

·         Svemir i prostor.

Deset tema specifiènog potprograma „Suradnja“ obuhvaæaju najvažnija podruèja znanja i tehnologije u kojima je znanstvena izvrsnost od iznimnog znaèaja kako bi EU bila sposobna rješavati buduæe socijalne, gospodarske, zdravstvene, ekološke i industrijske izazove. Njihov trajni znaèaj temelji se na izvorima istraživaèkog sektora, ukljuèujuæi Europske tehnološke platforme (European Technology Platforms - ETPs). Stoga su u specifièni potprogram „Suradnja“ ukljuèene teme iz Strateških istraživaèkih programa (Strategic Research Agendas - SRAs) koji su izraðeni u sklopu Europskih tehnoloških platformi. Nadalje, sve teme specifiènog potprograma „Suradnja“ podupiru trans-nacionalnu suradnju:

  • zajednièka istraživanja
  • tehnološke platforme
  • usklaðivanje nacionalnih istraživaèkih programa
  • zajednièke tehnološke inicijative

Kako se prijaviti za financiranje?

Konkretni planovi za provedbu pojedinih potprograma najavljuju se u godišnjim radnim programima Europske komisije. Ti dokumenti sadrže raspored poziva na dostavu prijedloga projekata, poznatih kao „pozivi“ (calls), koji se objavljuju tijekom godine. Svaki poziv odnosi se na specifièno podruèje istraživanja i ponekad je potrebno èekati dok se ne objavi poziv kojim je obuhvaæeno Vaše podruèje interesa. Svi pozivi najavljuju se u službenom listu EU, a godišnji radni programi i cijeli tekst poziva objavljuju se u rubrici „FP7 pozivi“ na stranicama posveæenim istraživanju koje podupire EU, Research & Innovation Participants Portal(http://ec.europa.eu/research/participants/portal/page/home).

Nakon predlaganja FP projekta molimo da svakako o tome izvijestite nadležnu nacionalnu osobu za kontakt za FP, upuæivanjem e-maila koji sadrži naziv projekta, natjeèaj na koji je prijedlog upuæen te ime osoba iz RH koje æe biti ukljuèene u provedbu projekta.

 

Zdravlje

Cilj istraživanja iz podruèja Zdravlja u FP7 je poboljšanje zdravlja europskih graðana i poveæanje konkurentnosti industrije koja se bavi zdravljem i medicinskim istraživanjima. Podruèje Zdravlje takoðer æe pridonijeti razvoju normi i standarda za napredne terapije koje se moraju provesti kako bi se mogao razviti novi oblik reguliranja zdravstvenog sustava unutar Europe.

Hrana, poljoprivreda i ribarstvo, i biotehnologija

Osnovni cilj financiranja istraživanja u podruèju Hrane, poljoprivrede, ribarstva i biotehnologije u sklopu Sedmog okvirnog programa, specifiènog programa "Suradnja“, jest stvaranje tzv. "European Knowledge Based Bio-Economy" (KBBE), odnosno europske bioekonomije utemeljene na znanju (hrana, stoèna hrana, šume, ribarstvo, poljoprivreda, akvakultura, kemija itd.) spajajuæi sve grane industrije i gospodarske sektore koji se bave proizvodnjom, upravljanjem i korištenjem bioloških resursa i prateæih usluga opskrbne i potrošaèke industrije, kao što su hrana, ribarstvo, šumarstvo, poljoprivreda itd.

Informacijske i komunikacijske tehnologije

Informacijske i komunikacijske tehnologije imaju kljuènu ulogu u poticanju inovativnosti, kreativnosti i konkurentnosti europske industrije. U okviru FP7, informacijske i komunikacijske istraživaèke aktivnosti pokrit æe podruèje strateških prioriteta u podruèjima u kojima Europa ima vodeæu industrijsku i tehnološku ulogu, kao što su komunikacijske mreže, ugraðeni sustavi, nano elektronika i tehnologije za audiovizualne sadržaje.

Nanoznanosti, nanotehnologije, materijali i nove proizvodne tehnologije

Glavni cilj istraživanja u okviru tematskog podruèja Nanoznanosti, nanotehnologije, materijali i nove proizvodne tehnologije (Nanosciences, Nanotechnologies, Materials and new Production Technologies - NMP) je unaprjeðenje konkurentnosti europske industrije i stvaranje znanja relevantnog za preobrazbu iz industrije temeljene na resursima u industriju temeljenu na znanju.

Energija

Istraživanja iz podruèja Energije u okviru FP7 prije svega se odnose na prilagodbu postojeæeg energetskog sustava u održiviji, konkurentniji i sigurniji sustav. Osim toga, europski energetski sustav treba se u manjoj mjeri oslanjati na uvoz goriva, a više se okrenuti korištenju razlièitih energetskih izvora, prije svega obnovljivih i prenosivih energetskih izvora koji ne izazivaju zagaðenje zraka.

Okoliš (ukljuèujuæi i klimatske promjene)

Glavni cilj istraživanja iz podruèja Okoliša je promoviranje održivog upravljanja prirodnim okolišem kao i izgraðenim okolišem, te njihovim resursima. U tu svrhu potrebno je razviti nova znanja o meðudjelovanju klime, biosfere, ekosustava i ljudskih aktivnosti kako bi se razvile nove tehnologije, alati i usluge koji su ekološki prihvatljivi.

Transport (ukljuèujuæi zrakoplovstvo)

Glavni cilj istraživanja iz podruèja Transport je razvoj sigurnijeg, ekološki prihvatljivijeg i "pametnijeg" pan-europskog transportnog sustava, od kojeg æe imati koristi  svi graðani, koji æe biti u skladu sa standardima zaštite okoliša i koji æe pridonijeti poveæanju konkurentnosti europske transportne industrije na svjetskom tržištu.

Društveno-ekonomske i humanistièke znanosti

Osnovni cilj financiranja istraživanja u okviru društveno-ekonomskih i humanistièkih tema je potaknuti rješavanje složenih i meðusobno povezanih sociološko-ekonomskih izazova s kojima se Europa danas suoèava.

Prostor i svemir

Osnovni cilj financiranja istraživanja iz podruèja Prostor i svemir je potpora Europskom svemirskom programu (European Space Programme). Fokus je na programu Globalno motrenje okoliša i sigurnost (Global monitoring for environment and security - GMES) s naglaskom na dobrobit graðana i konkurentnost Europske industrije vezane za svemir.

Sigurnost

Glavni cilj istraživanja iz podruèja Sigurnost je razvijanje tehnologija i znanja za stvaranje uvjeta potrebnih da bi se osigurala sigurnost graðana, te da bi se osigurala optimalna i usklaðena upotreba dostupnih tehnologija u civilnom podruèju i podruèju obrane.

 
 


 
Erasmus + Erasmus + , poziv na dostavu projektnih prijedloga Erasmus+, pronađi se u programu Obzor 2020. Obzor 2020., poziv na dostavu projektnih prijedloga Obzor 2020., pronađi se u programu