Povratak na naslovnicu
Engleski
 
 
 
 
  Početna stranica > Program za cjeloživotno uèenje > O Programu za cjeloživotno uèenje > eTwinning > eTwinning moguænosti > Mobilnost > eTwinning konferencija 2013.
 
eTwinning konferencija 2013. 

eTwinning konferencija u Lisabonu 14. - 16. 3.2013.

Ovogodišnja eTwinning konferencija održana je u Lisabonu, Portugal, od 14. do 16. ožujka. Na konferenciji je sudjelovala sedmeroèlana hrvatska delegacija. Èetvero je dobitnika nagrade COMET za najbolji eTwinning projekt u odgovarajuæoj kategoriji za školsku godinu 2012./2013. Iz Bjelovara su èak dvije dobitnice nagrade mr. Nataša Ljubiæ Klemše iz I. osnovne škole Bjelovar s projektom „My first ICT hello“ i Mihaela Kelava, prof. iz Gimnazije Bjelovar s projektom „Do you speak Google?“, Tea Horvatiæ dipl. uèiteljica iz OŠ Strahoninec, Tomislav Pavloviæ, dipl. uèitelj iz OŠ Ludina;  zatim Dunja Babiæ, hrvatski NSS (nacionalna služba za podršku eTwinningu pri Agenciji za mobilnost i programe EU, Odjela za Program za cjeloživotno uèenje), Dubravka Granuliæ, dipl. uèiteljica iz OŠ Budaševo – Topolovac - Gušæe i Arjana Blažiæ, prof. iz IX. Gimnazije Zagreb koja je realizirala dvije radionice o pedagoškim vrijednostima eTwinning projekata.

Na konferenciji je sudjelovalo 526 sudionika iz 33 zemlje Europe i šireg europskog podruèja, koji su aktivno promišljali o utjecaju eTwinning projekata na suradnju škola i o poticaju razvoja graðanskog odgoja i svijesti o pripadnosti državi. Konferencija je vrlo dojmljivo prikazala kako uèitelji otvaraju vrata svojih uèionica europskoj suradnji i zajednièkom radu, ali i kako Europa ulazi u njihove razrede i implementira se u njihov rad.

U hrvatskom timu pripreme za provoðenje konferencije zapoèele su poèetkom mjeseca sijeènja 2013. godine. Svi su èlanovi aktivno sudjelovali u osmišljavanju, pripremama, dogovorima i realizaciji ideja i prijedloga za konferenciju u Lisabonu. Za komunikaciju smo koristili e-mail, Google Docs, Googe Sites i wiki, a za realizaciju ideja brojne web alate. Na našu web stranicu, osmišljenu u svrhu prezentacije Hrvatske na konferenciji, „Croatia on European eTwinning conference 2013“  https://sites.google.com/site/euetwconf2013/ postavljali smo svoje uratke (prezentacije, fotografije, poveznice i tekstove) vezane uz eTwinning aktivnosti koje smo predstavljali na konferenciji.

Sveèanost otvaranja konferencije video pozdravom uvelièala je gða Androulla Vassiliou, EU povjerenica za obrazovanje, kulturu, višejeziènost, sport, medije i mlade; osobno g. Joäo Casanova zamjenik portugalskog ministra obrazovanja i gða Rita Zurrapa, koordinatorica portugalskog NSS-a. Izniman je bio nastup uèenika škole Michael Giacometti koji su na jednostavnim instrumentima izveli nekoliko skladbi te specifiènom pratnjom uvelièali predstavljanje svih sudionika konferencije. Potom je profesor Bob Freyer održao predavanje „Learning Citizenship for the 21st Century“. Nakon toga je uslijedila sveèanost dodjele Europskih nagrada. U veèernjim satima organizirano je panoramsko razgledavanje grada. Drugog konferencijskog dana održane su tri sesije radionica. Za istaknuti je kako je naša profesorica Arjana Blažiæ zajedno s  g. Bartom Verswijvelom iz Belgije održala dvije iznimno uspješne radionice o pedagoškim vrijednostima eTwinning projekata „The pedagogical value of eTwinning projects“. Uèiteljica Tea Horvatiæ na radionicama „Teacher Exchange Workshop“ održala je prezentaciju svog nagraðenog projekta „Mini Hotels Network“, a uèiteljica Dubravka Granuliæ na radionci „Slavic Language Teacher Exchange Workshop“ prezentaciju svog uspješnog projekta „Moja knjiga – moj prijatelj“. Ostali su èlanovi delegacije prezentirali na „Cross curricular projects“ štandu svoje nagraðene i uspješne projekte. Toga je dana na veèer za sve sudionike konferencije organizirana sveèana veèera u Xabregasu, živopisnom dvorcu èiji je jedan dio preureðen u izniman restoran. Treæeg konferencijskog dana održana je panel diskusija o razmišljanjima o eTwinningu pri èemu je organizirano glasanje o povezanosti graðanskog odgoja i eTwinninga i ukljuèenosti cijele škole u eTwinning projekte. Prije zatvaranja konferencije organizirani su razgovori eTwinnera o svojim eTwinning iskustvima.

Hrvatska se delegacija na eTwinning konferenciji prezentirala na „Cross curricular projects“ štandu gdje smo vrlo zapaženo predstavili svoje nagraðene projekte, svoju Republiku Hrvatsku, svoj grad, svoju školu i naposljetku sebe. Brojnim posjetiteljima štanda podijelili smo mnogo poklona koje smo pripremali sami ili u svojim školama sa svojim uèenicima ili kolegama koji su pomagali, prikazali im prezentacije nagraðenih projekata i stvarne materijale iz zatvorenih i otvorenih eTwinning projekata, omoguæili im igranje igrica (u realnom i e-obliku)…razgovarali smo s njima, dijelili iskustva, projektne ideje, osmišljavali nove projekte… U potpunosti smo realizirali smisao postojanja eTwinninga!

Sve su konferencijske aktivnosti iznimno uspješno provedene. Sudionici su imali priliku aktivno participirati u svim sadržajima. Omjer radnih, društvenih i neformalnih aktivnosti bio je vrlo dobro izbalansiran; sudionici su bili povezani i aktivni u svim konferencijskim sadržajima. Za istaknuti je pozitivne primjere direktne i neposredne suradnje na radionicama kada su sudionici suraðivali i ispunjavali odreðene zadatke i usporedno s tim stvarali projektne ideje i zapoèinjali odreðene eTwinning projekte. Svi su sudionici konferencije bili vrlo aktivni, kako na predavanjima, tako i na radionicama, a posebno na štandovima gdje je bilo najživlje i najzanimljivije jer smo direktno komunicirali s ostalim sudionicima.

Vrlo je zanimljiva bila razmjena iskustava, stavova i mišljenja, ali i prezentacija aktivnosti kroz tzv. backchannel koji se odvijao na Twiiteru s hashtagom #etwconf2013.

Sudjelovanje na eTwinning konferenciji omoguæilo nam je bolje shvaæanje i poimanje dodane europske vrijednosti i dimenzije, s obzirom na interaktivnost i neposredno dijeljenje iskustava i uèenje. Takvim iskustvom eTwinning je poprimio novu dimenziju, otvorio je nova vrata i nove moguænosti suradnje, s obzirom na iskustvo shvaæanja i poimanja projekata bez kojih suradnja na EU i širem podruèju nije moguæa. Osjetili smo jedinstven doživljaj neposredne suradnje eTwinnera, osjeæaj pripadnosti zajednici škola Europe i osjeæaj potpunog razumijevanja vrijednosti koju nam pruža sudjelovanje u eTwinningu.

 Napisala: mr. Nataša Ljubiæ Klemše, uèiteljica savjetnica

Galerija
 
 
 

 
Erasmus + Erasmus + , poziv na dostavu projektnih prijedloga Erasmus+, pronađi se u programu Obzor 2020. Obzor 2020., poziv na dostavu projektnih prijedloga Obzor 2020., pronađi se u programu