Povratak na naslovnicu
Engleski
 
 
 
 
  Početna stranica > Info kutak > O nama > Za medije > Priopæenja 2012. > Informativni dan o europskim inicijativama Euroguidance, Europass i Eurodesk
 
Informativni dan o europskim inicijativama Euroguidance, Europass i Eurodesk 

ZAGREB, 30. studenoga 2012. – Na Informativnom danu o europskim inicijativama Euroguidance, Europass i Eurodesk, održanom u organizaciji Agencije za mobilnost i programe Europske unije 30. studenoga u hotelu Dubrovnik u Zagrebu, sudionici su se upoznali s moguænostima koje nude tri inicijative Europske unije - Euroguidance, Europass i Eurodesk. Navedene inicijative putem svojih mreža u zemljama sudionicama promièu mobilnost kao sredstvo koje pridonosi osobnom razvoju i jaèa zapošljivost, a posredno i konkurentnost europskoga gospodarstva tako što potièu razvoj ljudskih potencijala.

Spomenute inicijative upuæuju i savjetuju graðane o politikama EU, pomažu im u predstavljanju svojih znanja i vještina na jasan i usporediv naèin u europskom kontekstu te pružaju informacije o moguænostima ostvarivanja mobilnosti.

U svojem pozdravnom govoru ravnateljica Agencije za mobilnost i programe Europske unije Tina Šariæ osvrnula se na teško gospodarsko stanje u EU koje uvelike pogaða i populaciju mladih. Upravo je stoga, naglasila je, iznimno važan strateški dokument „EU 2020“, koji uz pomoæ sedam kljuènih inicijativa nastoji poveæati gospodarsku konkurentnost Europske unije. Meðu njima je i inicijativa Mladi u pokretu, koja pokriva širok raspon problema mladih te potièe njihovo rješavanje na europskoj i nacionalnoj razini.

Pomoænica ministrice socijalne politike i mladih Maja Sporiš podsjetila je da su mladi ljudi u dobi od 15 do 30 godina važan i produktivan segment društva. U skladu s tim, naglasila je, potrebno je izraditi novi nacionalni program za mlade koji æe se zasnivati na istraživanju o potrebama i problemima mladih. Jedini zakon koji se bavi iskljuèivo mladima trenutaèno je Zakon o savjetima mladih iz 2007. godine, a u tijeku su pripreme za izradu Zakona o mladima. Radi njegove veæe uèinkovitosti predložit æe se izmjene Zakona nakon što završi savjetovanje sa zainteresiranom javnošæu.       

  

EUROGUIDANCE

Euroguidance je europska mreža nacionalnih centara za podršku profesionalnom usmjeravanju. Glavni su ciljevi mreže promicanje europske dimenzije i suradnje u profesionalnom usmjeravanju, pružanje informacija o cjeloživotnom profesionalnom usmjeravanju, ukljuèujuæi i promicanje meðunarodne mobilnosti u svrhu uèenja i usavršavanja. Euroguidance ukljuèuje više od 40 nacionalnih centara u 33 europske zemlje. Marija Galoviæ iz Agencije za mobilnost i programe EU predstavila je ulogu inicijative Euroguidance na europskoj razini te ciljeve nacionalnog Euroguidance centra,  njegove aktivnosti i prioritete.

Jozef Vanraepenbusch, predstavnik inicijative Euroguidance u Belgiji, prikazao je teorijsku podlogu za ulogu savjetnika u mobilnosti mladih s osobitim osvrtom na ulogu savjetnika u pripremi za mobilnost, ali i praæenje za vrijeme mobilnost i nakon mobilnosti. Uz to, gospodin Vanraepenbusch prikazao je i primjer dobre prakse poticanja mobilnosti mladih u svrhu uèenja i usavršavanja.

U Hrvatskoj je Agencija za mobilnost i programe Europske unije u 2011. godini, kada se Republika Hrvatska formalno pridružila Euroguidance mreži, imenovana nacionalnim centrom za provedbu ove inicijative. Euroguidance Hrvatska prati postojeæe stanje u profesionalnom usmjeravanju u Republici Hrvatskoj, na temelju èega oblikuje promotivne i edukativne aktivnosti namijenjene osobama koje se bave profesionalnim usmjeravanjem u obrazovanju ili zapošljavanju, pruža informacije o novostima i primjerima dobre prakse s podruèja profesionalnog usmjeravanja te na nacionalnoj i europskoj razini potièe suradnju i mobilnost struènjaka s podruèja profesionalnog usmjeravanja u obrazovanju i zapošljavanju.

  

EUROPASS

Neke od prednosti inicijative Europass, prije svega one povezane s dokumentom Europass mobilnost, predstavili su Monique Leegte, viša struèna savjetnica za Europass, i Dik van der Wal, voditelj nizozemskog Nacionalnog Europass centra. Oboje imaju višegodišnje iskustvo u primjeni ove inicijative u kontekstu volontiranja, rada sa skupinama u nepovoljnom položaju te rada s mladima koji bilježenjem svojega znanja u Europass dokumentima poboljšavaju svoju zapošljivost te pridonose ostvarivanju osobnih i profesionalnih ciljeva.

Europass je cjelovit portfelj koji sadrži sljedeæih pet dokumenata: Europass životopis (CV), jeziènu putovnicu, mobilnost, dopunsku ispravu o studiju i prilog svjedodžbi, a namijenjen je europskim graðanima za transparentno bilježenje i predstavljanje kompetencija, kvalifikacija i iskustava. Njegovu provedbu i promidžbu na europskoj i nacionalnoj razini usklaðuju i nadziru Opæa uprava za obrazovanje i kulturu Europske komisije (sjedište u Bruxellesu) i Europski centar za razvoj strukovnog osposobljavanja (CEDEFOP), èije je sjedište u grèkom Solunu.

Republika Hrvatska pridružila se inicijativi Europass punopravnim sudjelovanjem u Programu za cjeloživotno uèenje 1. sijeènja 2011. godine, a Agencija za mobilnost i programe Europske unije službeno je imenovana Nacionalnim Europass centrom Hrvatska.

Primjena ovih dokumenata olakšava mobilnost radi provedbe cjeloživotna uèenja te u svrhu struènog usavršavanja u razlièitim sektorima diljem Europe, što se odnosi na zemlje èlanice Europske unije, Europskog udruženja za slobodnu trgovinu, kao i na zemlje kandidatkinje.

Inicijativa Europass, meðu ostalim, omoguæuje europskim graðanima predstavljanje steèenih znanja, vještina, kvalifikacija i iskustava na jasan, pregledan, usporediv i pouzdan naèin diljem Europe, iz èega proizlazi poboljšana vidljivost osobnih i profesionalnih kompetencija; dokumenti pružaju vjerodostojan prikaz ishoda formalnog i neformalnog obrazovanja te informalnog uèenja; promièe snažnu povezanost izmeðu obrazovanja i osposobljavanja, poslovnog upravljanja i proizvodnog sektora, ostvarujuæi stalnu relevantnost i razumijevanje potrebnih vještina i kvalifikacija. O Europassu u Republici Hrvatskoj govorila je Vlasta Jelašiæ Kerec iz Agencije za mobilnost i programe EU.

  

EURODESK

Eurodesk je besplatna informativna služba Europske komisije èija je svrha pružiti mladima i svima koji rade s mladima kvalitetne informacije o europskim programima i politikama za mlade s ciljem promicanja mobilnosti u svrhu uèenja i usavršavanja. Hrvatski Eurodesk centar osnovan je 2011. godine kao dio mreže koju èine središnji ured u Bruxellesu, nacionalni koordinatori iz 33 europske države te više od 1800 lokalnih i regionalnih partnera.

Provedbu Eurodeska u Hrvatskoj predstavila je Matea Majdeniæ iz Agencije za mobilnost i programe Europske unije, a direktorica Eurodeska Anja Ruhland iz Eurodesk Brussels Linka govorila je o širenju informacija o politikama mladih i prilikama za mlade.

Hrvatski Eurodesk centar djeluje putem web stranice www.eurodesk.eu gdje je moguæe pronaæi informacije o europskim i hrvatskim programima koji omoguæuju akademsku i profesionalnu mobilnost. Isto tako djeluje putem Europskog portala za mlade, gdje se mogu pronaæi poveznice na infomacije o studiranju, radu, uèenju jezika, volontiranju, putovanjima i mnogim drugim moguænostima u 33 europske zemlje.

Uloga Eurodeska jest širenje informacija ne samo o moguænostima za mlade, nego i o Europskoj strategiji za mlade – ulaganje i osnaživanje 2010.—2018. te pridonosi provedbi  strukturiranog dijaloga – dijaloga izmeðu mladih i donositelja odluka za mlade. Eurodesk svojim radom pridonosi Europskom tjednu mladih, objavljuje mjeseèni bilten i razne publikacije te organizira informativne aktivnosti.

Uloga Eurodeska jest i uspostavljanje i održavanje nacionalne mreže multiplikatora, koju èine info-centri za mlade te centri i klubovi mladih. 

 
 


 
Erasmus + Erasmus + , poziv na dostavu projektnih prijedloga Erasmus+, pronađi se u programu Obzor 2020. Obzor 2020., poziv na dostavu projektnih prijedloga Obzor 2020., pronađi se u programu