Povratak na naslovnicu
Engleski
 
 
 
 
  Početna stranica > Mladi na djelu > Arhiva > Èesto postavljana pitanja > Prijava projekta
 
Prijava projekta 

 

  • Kakva podrška je dostupna za prijavitelje projekata?

Prije roka za pristizanje projektnih prijava, potencijalni korisnici mogu kontaktirati djelatnike Agencije sa svim pitanjima i nedoumicama koje imaju. Takoðer je moguæe poslati nacrt projektnog prijedloga na koji æe djelatnici Agencije dati svoje komentare i savjete kako poboljšati kvalitetu projekta.
Agencija æe tijekom godine organizirati razne informativne, promotivne i edukativne dogaðaje, èiji je cilj pomoæi potencijalnim korisnicima programa Mladi na djelu s prijavom projekata. Osim aktivnosti organiziranih od strane Agencije, postoji i niz aktivnosti u inozemstvu koje organiziraju druge Nacionalne agencije kroz tzv. Plan osposobljavanja i suradnje.

Osim gore navedenih dogaðanja, Agencija ima i popis publikacija i korisnih linkova koji se redovno obnavljaju, a nalaze se na mrežnoj stranici Agencije. Za više informacija kontaktirajte djelatnike Agencije. Agencija o svim novostima obavještava sve one koji za isto iskažu interes. Ukoliko ne primate naše obavijesti, ovdje se upišite u našu bazu potencijalnih prijavitelja.

 

  • Što su to e-obrasci i na koji naèin se ispunjavaju?

E-obrasci od 2012. godine predstavljaju jedini moguæi naèin prijave projekata (osim za Akciju 2 – Europska volonterska služba). Obrazac je potrebno preuzeti s naših stranica: http://arhiva.mobilnost.hr/index.php?id=374, a na istoj stranici naæi æete i detaljne upute o ispunjavanju obrasca i prijavi projekta.

 

  • Na kojem jeziku se ispunjavaju prijavni obrasci?

Prijavne obrasce možete ispuniti na hrvatskom ili engleskom jeziku, neovisno o jeziku prijavnog obrasca. Sažetak projekta je potrebno ispuniti i na hrvatskom i na engleskom jeziku.

 

  • Koliko opširno treba upisati odgovore u prijavni obrazac?

Odgovori ne trebaju biti jako opširni, važno je da odgovorite na sva pitanja i potpitanja u prijavnom obrascu kako biste omoguæili jasan uvid u predloženi projekt.

 

  • Koja dokumentacija je potrebna za prijavu projekta?

Prijava projekta mora sadržavati:

-       elektronsku i tiskanu verziju ispunjenog e-obrasca za aktivnost koju prijavljujete, potpisane od strane zakonskog zastupnika organizacije koja prijavljuje projekt

-       detaljan dnevni raspored/pregled Aktivnosti na zasebnom listu (zavisno od Akcije)

-       potpisane preliminarne sporazume sa svim partnerima koji sudjeluju u projektu (u projektima koji ukljuèuju meðunarodne partnere). Partneri potpisuju preliminarni partnerski sporazum tek nakon što je prijava završena, a obrazac podnesen. Partneri tada šalju potpisani primjerak e-mailom/faxom.

-       ovisno o tipu organizacije: izvadak iz registra udruga (neprofitne organizacije) ili službeni dokument o uspostavljanju koji jasno navodi zakonskog zastupnika (javna tijela); kopiju osobne iskaznice ili putovnice osobe koja predstavlja skupinu (neformalne skupine mladih). Ako ste ovaj dokument dostavili prilikom neke prethodne prijave, ne morate ih ponovno dostavljati, nego naglasite broj projekta uz èiju ste prijavu priložili original.

-       propisno ispunjen bankovni identifikacijski obrazac (za projekte u iznosu veæem od 25.000,00 EUR)

-       raèun dobiti i gubitka zajedno s bilancom najaktualnije financijske godine za koju su zakljuèeni raèuni (za projekte u iznosu veæem od 25.000,00 EUR)

Napomena: na kraju svakog prijavnog obrasca nalazi se lista dokumenata koje je potrebno slati Agenciji te je potrebno prije slanja prijave provjeriti da li Vaša prijava sadržava sve tražene dokumente.

 

  • Što ako prijavljujemo projekt kao neformalna skupina?

Neformalne skupine mladih prijavljuju projekte na isti naèin kao i organizacije ili javna tijela. Razlika je u tome što, u sluèaju neformalnih skupina, jedna osoba – punoljetni predstavnik skupine – preuzima odgovornost za cijeli projekt. Ta osoba upisuje svoje podatke (ukljuèujuæi i žiro raèun oznake IBAN) u prijavni obrazac u rubriku 'Zakonski zastupnik' te potpisuje prijavu u ime skupine. Prijavi je potrebno priložiti i kopiju osobne iskaznice ili putovnice predstavnika skupine.

 

  • Koje je dokumente potrebno prikupiti kako bi se dokazala financijska prihvatljivost prijavitelja?

Za projektne prijedloge gdje ukupni traženi iznos ne prelazi 25.000,00 EUR ili projekte koje prijavljuju javna tijela ne traže se dodatni dokumenti.

Za projektne prijedloge gdje je ukupni traženi iznos iznad 25.000,00 EUR potrebno je, uz prijavni obrazac, podnijeti sljedeæe isprave:

1)     propisno ispunjen bankovni identifikacijski obrazac s ovjerom banke (potreban je originalan vlastoruèni potpis). Ovjera banke nije potrebna ako je bankovnom identifikacijskom obrascu priložena kopija nedavnog izvatka o stanju na raèunu;

2)     raèun dobiti i gubitka zajedno s bilancom zadnje financijske godine za koju su zakljuèeni raèuni.

 

  • U kojoj valuti treba izraziti iznose u prijavnom obrascu?

U dijelu prijavnog obrasca koji sadrži izraèun proraèuna projekta, svi iznosi moraju biti izraženi u eurima i izraèunati prema pravilima Akcije za koju se prijavljujete.

 

  • Mogu li škole sudjelovati u programu Mladi na djelu i na koji naèin?

Da, škole kao javna tijela mogu sudjelovati u Programu, a u tom sluèaju njihov zakonski zastupnik je ravnatelj škole. Sve aktivnosti koje se ne odnose na redovnu nastavu prihvatljive su u okviru programa Mladi na djelu. Za aktivnosti vezane za redovnu nastavu i struèno usavršavanje djelatnika škola, pogledajte informacije o Programu za cjeloživotno uèenje.

 

  • Koja je razlika izmeðu zakonskog zastupnika i kontakt osobe?

Zakonski zastupnik je osoba koja je ovlaštena sklapati pravno obvezujuæe poslove u ime organizacije. Zakonski zastupnik potpisuje prijavni obrazac i ugovor o financiranju. Ime osobe koja je navedena u pravnom dokumentu koji potvrðuje status prijavitelja (npr. izvodu iz registra udruga) mora biti jednako imenu koje se nalazi u potpisu prijavnog obrasca.

Kontakt osoba je osoba koja æe biti zadužena za provedbu projekta i osoba koju æe Agencija kontaktirati vezano za projekt. Kontakt osoba može, ali i ne mora biti ista kao i zakonski zastupnik.

Bitno je u prijavnom obrascu navesti toène i aktualne kontakt podatke (telefon, e-mail i adresa), kako bi Agencija po potrebi mogla kontaktirati osobu zaduženu za projekt.

 

  • Što trebamo uèiniti u sluèaju promjene zakonskog zastupnika?

U prijavi projekta navodite osobu koja je u trenutku prijave zakonski zastupnik. U sluèaju da se za vrijeme trajanja projekta promijeni zakonski zastupnik organizacije, dužni ste o tome obavijestiti Agenciju i poslati dokument koji dokazuje promjenu zakonskog zastupnika.

Predsjednik udruge može prije prijave projekta kod javnog bilježnika opunomoæiti osobu koja je zadužena za projekt kako bi ta osoba mogla  potpisivati sve dokumente za vrijeme trajanja projekta.

 

  • Naša grupa æe imati razmjenu sljedeæi mjesec. Izabrali smo partnera i svi dogovori za prijevoz su napravljeni, ali nemamo dovoljno financijskih sredstava. Može li nam Agencija dati financijsku potporu?

Ne. Da bi Agencija mogla dodijeliti financijska sredstva, trebate prijaviti projekt Razmjene mladih unutar programa Mladi na djelu. Agencija za mobilnost i programe EU ne može dodjeljivati financijska sredstva za razmjene koje nisu dio programa Mladi na djelu.

 

  • Što znaèi da u aktivnostima trebam koristiti neformalne metode uèenja? 

Buduæi da je program Mladi na djelu program koji potièe neformalno uèenje, projekti trebaju sadržavati aktivnosti koje æe sudionicima omoguæiti aktivno sudjelovanje i uèenje na neformalan naèin. To znaèi da u projektima programa Mladi na djelu nije preporuèljivo održavanje cjelodnevnih predavanja u kojima æe sudionici imati ulogu pasivnih slušaèa što je odlika obrazovanja unutar institucija formalnog obrazovanja. Aktivnosti je potrebno organizirati na naèin da sudionici budu aktivni, da meðusobno komuniciraju i kroz razlièite radionice razvijaju nova znanja i vještine. Neke od neformalnih metoda uèenja su: korištenje gline za oblikovanje, grupni rad i rasprava, snalaženje po gradu sa zadanim kontrolnim toèkama aktivnosti, korištenje novina i èasopisa, korištenje uloga, korištenje kazališta ili glazbe, prièanje prièe, metoda plesanja, metoda zajednièkog rada na velikom komadu tkanine, stvaranje stripa, metoda pisanja pjesama, metoda koja je povezana s hranom, metoda upoznavanja s okolinom itd. Sve korištene metode trebaju biti povezane s temom i ciljevima projekta.

 
 


 
Erasmus + Erasmus + , poziv na dostavu projektnih prijedloga Erasmus+, pronađi se u programu Obzor 2020. Obzor 2020., poziv na dostavu projektnih prijedloga Obzor 2020., pronađi se u programu