Povratak na naslovnicu
Engleski
 
 
 
 
 
   
 
Održana konferencija â€Å¾Bolonja u Hrvatskoj: od ideje do prakse“
 

Hrvatska struèna skupina za Bolonjski proces u suradnji s Agencijom za mobilnost i programe EU organizirala je 5. prosinca 2013. godine konferenciju „Bolonja u Hrvatskoj: od ideje do prakse“ u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta. Djelovanje Hrvatske struène skupine za Bolonjski proces odvija se u okviru projekta Europske komisije „Nacionalni timovi bolonjskih struènjaka“ u trajanju od 2011. do 2013. godine kao dio Programa za cjeloživotno uèenje. Hrvatska je skupina zapoèela s radom potkraj 2011. godine, te je od tada organiziran niz struènih dogaðanja na teme kao što su osiguravanje kvalitete, struktura studija, doktorski studij, Hrvatski kvalifikacijski okvir, financiranje i socijalna dimenzija visokog obrazovanja i dr. Najvažniji su ciljevi skupine bili poticanje nacionalnog dijaloga o visokom obrazovanju te jaèanje kulture vršnjaèkog uèenja i prenošenja znanja meðu dionicima u visokom obrazovanju. Za provedbu ovog projekta je zadužena Agencija za mobilnost i programe EU, dok se rad èlanova skupine koordinira s resornim ministarstvom te Agencijom za znanost i visoko obrazovanje.

Na poèetku konferencije u svom pozdravnom govoru pomoænica ministra prof. dr. sc. Ružica Beljo Luèiæ istaknula je pomoæ èlanova struène skupine u formiranju nacionalnih politika, osobito u izradi nacrta Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije. Takoðer se osvrnula na okrugle stolove struène skupine koji su imali za cilj raspraviti aktualne teme u hrvatskom visokom obrazovanju te potrebu za redovitom raspravom o goruæim problemima. Pomoænica prof. dr. sc. Beljo Luèiæ je istaknula trenutaènu provedbu reformskih procesa na temelju kvalifikacijskih okvira i ishoda uèenja u visokom obrazovanju. Prorektorica za studente i studije Sveuèilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Blaženka Divjak usporedila je napredak u hrvatskom visokom obrazovanju u odnosu na prethodnu reviziju provedbe Bolonje u Hrvatskoj održane na konferenciji „Reforma visokog obrazovanja: inventura 2010“ u Varaždinu 2010. godine. Naglasila je kako su uoèeni pozitivni trendovi u smislu poveæane prolaznosti studenata, skraæivanja vremena završetka studija i poveæanja ulaza u tercijarno obrazovanje, ali je ukazala na nedostatke u sustavu primjerice u osiguravanju kvalitete usred poveæanja broja studijskih programa i visokih uèilišta te pitanje prepoznatljivosti prvostupnika i magistara struke na tržištu rada.

Profesor dr.sc. Mile Dželalija sa Sveuèilišta u Splitu istaknuo je prednosti korištenja kvalifikacijskih okvira za buduænost visokog obrazovanja. Studentski predstavnik Ivan Buljan sa Sveuèilišta u Zadru izložio je rezultate istraživanja o sudjelovanju studenata u upravljanju visokim obrazovanjem koja je jedna od odrednica Bolonjskog procesa. Istraživanjem se pokazalo kako studenti u Hrvatskoj još nisu u dovoljnoj mjeri prepoznati kao ravnopravni partneri u visokom obrazovanju. Buduæi da je 2013. godina europska godina graðanstva te da je jedna od uloga visokog obrazovanja pripremiti polaznike za aktivno sudjelovanje u društvu odnosno stjecanje graðanskih kompetencija, studentska predstavnica Vilma Kotlar je predstavila moguænosti za vrednovanje izvannastavnih aktivnosti kojima studenti èesto stjeèu korisna znanja i vještine za ukljuèivanje na tržište rada.

Predstavnice Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Ana Tecilaziæ Goršiæ i Ivana Krznar predstavile su nacrt revizije dokumenta „Standardi i smjernice za osiguravanje kvalitete u Europskom prostoru visokog obrazovanja - ESG“. Rijeè je o najvažnijem dokumentu Bolonjskog procesa koji je inicijalno sastavila Europska mreža za osiguravanje kvalitete u visokom obrazovanju (ENQA) u suradnji s drugim organizacijama, te se sada ovaj dokument osuvremenjuje na razini svih 49 èlanica Bolonjskog procesa. Sudionici su pozvani da dostave svoje komentare Ministarstvu koje æe ih ukljuèiti u nacionalno oèitovanje na ovaj dokument.

objavljeno: 05.12.2013
Galerija
 
Download
 
pptx / 317 KB
 
ppt / 2284 KB
 
pptx / 74 KB
 
pptx / 774 KB
 
ppt / 2197 KB
 
ppt / 658 KB
 
 
  Arhiva 2011
   
Edukacijska radionica za vanjske ocjenjivaèe prijava za Erasmus aktivnosti
-- više -- 01.03.2011
   
   
Pokrenut OTLAS - centralizirana baza za traženje partnera za meðunarodne projekte u okviru programa Mladi na djelu
-- više -- 31.01.2011
   
   
Implementacijom â€Å¾europske znanstvene vize“ Hrvatska ugostila 35 stranih znanstvenika
-- više -- 28.01.2011
   
   
EAEA NAGRADA ZA OBRAZOVANJE ODRASLIH (Grundtvig Award) u 2011. godini
-- više -- 20.01.2011
   
   
Erasmus seminar 2011
-- više -- 19.01.2011
   
   
Akcijski plan za mobilnost istraživaèa 2011.-2012.
-- više -- 17.01.2011
   
   
Informativni dan programa Mladi na djelu, Dubrovnik, 7. veljaèe 2011. god.
-- više -- 13.01.2011
   
   
Prijava za Erasmus seminar 2011
-- više -- 10.01.2011
   
  Arhiva 2010
   
Objavljeni su rezultati dodjele Erasmus svuèilišne povelje za natjeèaj za 2011. godinu
-- više -- 21.12.2010
   
   
Objavljen je Programski vodiè za program Mladi na djelu za 2011. godinu!
-- više -- 20.12.2010