Povratak na naslovnicu
Engleski
 
 
 
 
 
   
 
U Beèu održana europska konferencija â€Å¾Neighbours.HigherEducation.Cooperation“
 

Od 3. do 5. srpnja 2013. godine u Beèu je održana europska konferencija o suradnji u podruèju visokog obrazovanja u zemljama središnje, istoène i jugoistoène Europe pod nazivom „Neighbours.HigherEducation.Cooperation“. Na konferenciji se okupilo više od 200 predstavnika visokoobrazovnih ustanova iz 20 razlièitih zemalja, istraživaèi, ali i politièki predstavnici, predstavnici Bolonjske skupine te regionalnih organizacija i institucija koje imaju važnu ulogu u europskom sustavu visokog obrazovanja te provedbi meðunarodne mobilnosti u visokom obrazovanju.

Organizator konferencije bila je „OeAD - Austrian agency for international mobility and cooperation in education, science and research“ odnosno Austrijska agencija za meðunarodnu mobilnost i suradnju u obrazovanju, znanosti i istraživanju. Glavni cilj konferencije bio je stvoriti svojevrsnu platformu za predstavnike visokoobrazovnih ustanova iz središnje, istoène i jugoistoène Europe sa svrhom pokretanja dijaloga o moguænostima za mobilnost i jaèanje suradnje unutar sustava visokog obrazovanja, posebno u regiji jugoistoène Europe.

Meðu visokim uzvanicima na konferenciji su sudjelovali Karlheinz Töchterle, austrijski federalni Ministar znanosti i istraživanja, Jordi Curell Gotor iz Opæe uprave za obrazovanje i kulturu Europske komisije (DG Education and Culture), Sjur Bergan iz Vijeæa Europe, Hubert Dürrstein, direktor agencije OeAD, te Erhard Busek, predsjednik Instituta za dunavsku regiju i središnju Europu (Institute for the Danube Region and Central Europe - IDM).

Dr. Erhard Busek je u svom uvodnom govoru naglasio važnost politièke podrške jaèanju suradnje izmeðu visokih uèilišta, istraživaèa i znanstvenika u regiji te cijeloj Europi. Sjur Bergan je istaknuo važnost „prirodnog partnerstva“ susjednih zemalja te pozvao prisutne iz zemalja regije na poticanje i jaèanje partnerstva u podruèju visokog obrazovanja. Nakon uvodnih izlaganja, organizirana je panel diskusija koju su vodili struènjaci iz sustava visokog obrazovanja te relevantnih europskih institucija, sa svrhom pokretanja dijaloga o važnim temama koje se odnose na poticanje te olakšavanje mobilnosti studenata, nastavnog osoblja te istraživaèa i znanstvenika u regiji srednje, istoène i jugoistoène Europe.

Tijekom drugog dana konferencije predstavljeni su razlièiti programi za poticanje te omoguæavanje mobilnosti i suradnje visokih uèilišta u Europi, s posebnim naglaskom na regiju središnje te istoène Europe. Jordi Currel Gotor iz Europske komisije predstavio je novi program Europske unije „Erasmus +“ za razdoblje od 2014. do 2020. godine. „Erasmus +“ zamijenit æe postojeæih sedam europskih programa za obrazovanje, usavršavanje, mlade i sport jednim jedinstvenim programom.

Elisabeth Sorantin, glavna tajnica programa CEEPUS (Srednjoeuropski program razmjene za sveuèilišne studije), naglasila je važnost CEEPUS programa u poticanju mobilnosti studenata, nastavnog osoblja te istraživaèa unutar regije srednje, istoène te jugoistoène Europe. Okosnica su programa CEEPUS mreže, koje èini po jedan koordinator i najmanje dva partnera iz najmanje dvije zemlje potpisnice CEEPUS-a. Koordinatori i partneri su fakulteti i integrirana sveuèilišta, odnosno njihovi odsjeci. CEEPUS program podržava mobilnost studenata dodiplomskog, diplomskog, poslijediplomskog i doktorskog studija te mobilnost nastavnog osoblja. Hrvatska visoka uèilišta u akademskoj godini 2013./2014. sudjeluju kao koordinatori u 4 te kao partneri u 43 CEEPUS mreže. Za provedbu programa CEEPUS u Republici Hrvatskoj zadužena je Agencija za mobilnost i programe Europske unije u okviru koje djeluje Nacionalni Ured za CEEPUS, koji je takoðer sudjelovao na konferenciji.

Prof.dr.sc. Vladimir Mrša, prodekan za meðunarodnu suradnju te redoviti profesor Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta u Zagrebu, ujedno i koordinator CEEPUS mreže „For Safe and Healthy Food in Middle-Europe“ predstavio je upravo spomenutu mrežu kao uspješan primjer dobre prakse meðunarodne mobilnosti te regionalne suradnje visokih uèilišta. Istaknuo je veliku važnost programa CEEPUS u doprinosu meðunarodnoj mobilnosti studenata i profesora, što je potkrijepio èinjenicom da je u okviru spomenute CEEPUS mreže dodijeljeno je oko 900 mjeseci stipendija te je realizirana mobilnost približno 330 studenata te 80 profesora.

U posljednjem dijelu konferencije organizirani su kontakt seminari iz razlièitih obrazovnih i znanstvenih podruèja u svrhu razmjene iskustava, ideja te dogovora za suradnju i zajednièke projekte.

objavljeno: 12.07.2013
 
 
  Arhiva 2015
   
eTwinning mrežni modul za djelatnike vrtiæa
-- više -- 26.10.2015
   
   
eTwinning Slavenski kontaktni seminar â€Å¾eTwinning projekti u vrtiæu i prvim razredima osnovne Å¡kole“ u Dubrovniku od 15. do 17. listopada 2015.
-- više -- 23.10.2015
   
   
Poziv na informativni dan za ravnatelje vrtiæa, osnovnih i srednjih škola, 12. studenoga 2015.
-- više -- 23.10.2015
   
   
Odluka o odabiru struènjaka za podruèje visokog obrazovanja u programu Erasmus+
-- više -- 23.10.2015
   
   
Poziv na eTwinning godišnju konferenciju, 13. studenoga 2015.
-- više -- 22.10.2015
   
   
Odluka o odabiru sudionika u okviru Poziva za iskaz interesa za sudjelovanje u eTwinning pilot-projektu osposobljavanja studenata u akademskoj godini 2015./2016, rok 15. rujna 2015. godine
-- više -- 22.10.2015
   
   
Odluka o odabiru struènjaka u programu CEEPUS prema javnom pozivu za iskaz interesa
-- više -- 21.10.2015
   
   
Odluka o odabiru sudionika kontaktnog seminara
-- više -- 21.10.2015
   
   
Održan Informativni dan Moguænosti za združene studije i Radionica za Erasmus Mundus združene diplomske studije na Sveuèilištu u Splitu 1.-2. listopada 2015.
-- više -- 19.10.2015
   
   
Stipendije za doktorski studij NUI Galway, Irska
-- više -- 19.10.2015