Agencija za mobilnost i programe Europske unije organizirala je u Dubrovniku 15. - 17. listopada 2015. eTwinning Slavenski kontaktni seminar pod nazivom „eTwinning projekti u vrtiæu i prvim razredima osnovne škole“. Slavenski kontaktni seminar je oblik kratkoroènog struènog usavršavanja namijenjen registriranim korisnicima eTwinninga iz slavenskih zemalja.
Svrha je seminara bila okupiti odgajatelje i uèitelje koji rade s djecom od 3 do 8 godina kako bi zajedno pokrenuli nove eTwinning projekte i nauèili više o integraciji eTwinning projekata u kurikulum, te o korištenju web 2.0 alata u nastavi i eTwinning projektima.
eTwinning je program Europske komisije namijenjen uèinkovitom ukljuèivanju informacijsko-komunikacijske tehnologije u europske obrazovne sustave. Provodi se putem portala www.etwinning.net namijenjenog meðunarodnoj suradnji, uèenju i usavršavanju odgajatelja, uèitelja, nastavnika i struènih suradnika u ustanovama za predškolski odgoj te osnovnim i srednjim školama. Na seminaru je sudjelovalo više od 50 sudionika iz odgojno-obrazovnih ustanova Poljske, Èeške, Slovaèke, Slovenije, Bosne i Hercegovine i Srbije.
Mr.sc. Antonija Gladoviæ, ravnateljica Agencije za mobilnost i programe EU, zahvalila je odgojnim i prosvjetnim djelatnicima na sjajnim postignuæima kojima su Hrvatsku smjestili u vrh europske eTwinning zajednice. Naime, hrvatska odgojno-obrazovna zajednica jedna je od najbrže rastuæih eTwinning zajednica u Europi, a do juèerašnjeg dana registriralo se 4289 korisnika iz 1288 škola, èime je obuhvaæeno 70 posto vrtiæa i škola u Republici Hrvatskoj.
U nastavku programa istaknuti praktièari iz Hrvatske, Poljske i Slovenije predstavili su primjere uspješnih eTwinning projekata koje su provodili s djecom i uèenicima. Posebno se istaknuo projekt odgajateljice Urške Buèar iz OŠ Dolenjske toplice pod nazivom Rastoèa skrivnost (Growing mistery) u okviru kojeg su djeca i uèenici razmjenjivali sjemenje i uèili o vegetaciji u partnerskim zemljama – Belgiji, Nizozemskoj, Švedskoj i Sloveniji. U projektu su sudjelovala i djeca vrtiæke dobi i prvih razreda osnovne škole, te je ovaj projekt najbolji primjer prilagodljivosti eTwinninga razlièitoj dobi djece i uèenika te uspješne integracije u nastavni plan razlièitih predmeta (biologija, strani jezici, razredna nastava i u predškolskom odgoju i obrazovanju).
Tijekom seminara sudionici su sudjelovali na tri razlièite radionice vezane za praktiènu uporabu portala eTwinning. Jedna od voditeljica radionica bila je Nataša Ljubiæ Klemše, eTwinning ambasadorica, uèiteljica razredne nastave i uèiteljica savjetnica s više od 20 godina nastavnog iskustva u I. osnovnoj školi Bjelovar. Radionice je vodila i Adrijana Višnjiæ Jevtiæ, odgajateljica u Djeèjem vrtiæu Èakovec i iskusna eTwinnerica aktivno ukljuèena u praæenje kvalitete predškolskog odgoja i obrazovanja u Hrvatskoj i inozemstvu.
Na seminaru su sudionici u manjim skupinama pokrenuli 11 novih meðunarodnih eTwinning projekata, te su tijekom seminara dobili sva potrebna znanja za uspješnu uporabu eTwinning portala u radu s djecom i uèenicima.