Povratak na naslovnicu
Engleski
 
 
 
 
 
   
 
Održana èetvrta eTwinning konferencija
 

Agencija za mobilnost i programe Europske unije organizirala je u Zagrebu 14. studenoga 2014. èetvrtu nacionalnu eTwinning konferenciju. Teme ovogodišnje konferencije bile su jaèanje kompetencija uèenika u nastavi matematike i prirodnih znanosti te upoznavanje s primjerima eTwinning projekata iz navedenih podruèja u skladu sa strateškim ciljevima Europske komisije i Republike Hrvatske.

eTwinning je program Europske komisije namijenjen uèinkovitom ukljuèivanju informacijsko-komunikacijske tehnologije u europske obrazovne sustave. Provodi se putem portala www.etwinning.net namijenjenog meðunarodnoj suradnji, uèenju i usavršavanju odgajatelja, uèitelja, nastavnika i struènih suradnika u ustanovama za predškolski odgoj te osnovnim i srednjim školama.

Na konferenciji je sudjelovalo više od stotinu sudionika iz odgojno-obrazovnih ustanova iz cijele Hrvatske. Istaknuti struènjaci govorili su o novostima u eTwinningu i o ostalim obrazovnim inovacijama te su predstavljeni primjeri dobre prakse.

Ivana Puljiz, pomoænica ravnatelja za cjeloživotno uèenje Agencije za mobilnost i programe EU, zahvalila je odgojnim i prosvjetnim djelatnicima na sjajnim postignuæima kojima su Hrvatsku smjestili u vrh europske eTwinning zajednice. Naime, hrvatska odgojno-obrazovna zajednica najbrže je rastuæa eTwinning zajednica u Europi. U prvih devet mjeseci 2014. godine broj eTwinnera se èak udvostruèio u odnosu na isto razdoblje protekle godine, te je trenutaèni broj registriranih èlanova 2983 iz 1022 vrtiæa i škola. eTwinning æe, kao dio najveæeg programa Unije u podruèju obrazovanja, osposobljavanja, mladih i sporta Erasmus+, hrvatskim korisnicima do 2020. godine moæi ponuditi još raznovrsnije moguænosti struènog usavršavanja i meðunarodne suradnje s europskim vrtiæima i školama.

U prvom dijelu konferencije èlanovi eTwinning zajednice predstavili su svoje eTwinning projekte iz prirodoznanstvenih predmeta. Predavanja su u nastavku održali i istaknuti struènjaci dr. sc. Franka Miriam Brûckler s Prirodoslovno-matematièkog fakulteta u Zagrebu i dr. sc. Stevan Jokiæ iz Srbije, osnivaè i voditelj projekta „Ruka u testu“ koji je postigao veliki uspjeh u regiji i inozemstvu.

Na konferenciji su dodijeljene nagrade COMET najboljim projektima u školskoj godini 2013./2014. U kategoriji predškolskog odgoja i nižih razreda osnovne škole nagradu je osvojila uèiteljica engleskog i talijanskog jezika Anita Lasiæ iz OŠ don Mihovila Pavlinoviæa iz Podgore za projekt „E-classroom“, a u kategoriji viših razreda osnovne škole nagradu je osvojila uèiteljica engleskog jezika iz I. osnovne škole Bjelovar za projekt „School for Life". Nagradu COMET u kategoriji srednjih škola osvojila je nastavnica engleskog i njemaèkog jezika Arjana Blažiæ iz zagrebaèke IX. gimnazije za projekt „Coursera kids". Posebnu nagradu COMET za eTwinning projekt iz matematike i/ili prirodnih znanosti osvojio je uèitelj geografije Mirko Andriæ iz OŠ „Retfala“ iz Osijeka za projekt „Eco - life“.

Pobjednik eTwinning natjeèaja za uèenike „Pokusi i formule na digitalni naèin“ osvojio je uèenik Osnovne škole Eugena Kumièiæa iz Slatine. Rijeè je o natjeèaju organiziranom za uèenike osnovnih i srednjih škola kako bi se nagradio najbolji rad na temu upotrebe eTwinninga i IKT alata u uèenju matematike i prirodnih predmeta.

Svi dobitnici nacionalnih nagrada otputovat æe u Bruxelles na radionicu eTwinning u uèionici buduænosti, na kojoj æe imati priliku usavršiti svoja znanja i vještine.

objavljeno: 17.11.2014
 
 
  Arhiva 2008
   
Erasmus seminar
-- više -- 15.01.2008