Povratak na naslovnicu
Engleski
 
 
 
 
 
   
 
Implementacijom žeuropske znanstvene vize“ Hrvatska ugostila 35 stranih znanstvenika
 

Integracija Hrvatske u Europski istraživaèki prostor

Osnovni cilj Lisabonske strategije Europske unije za razdoblje 2000.-2010. godine glasio je „Uspostava Europe kao najkompetitivnijeg i najdinamiènijeg gospodarstva u svijetu utemeljenog na znanju". Kao jedna od inicijativa za ostvarenje tog cilja 2005. godine uvedena je „znanstvena viza" koja propisuje poseban postupak za ulazak državljana treæih zemalja u svrhu znanstvenoga istraživanja. Cilj „znanstvene vize" je upravo ostvarenje konkretnih ciljeva Lisabonske strategije poput poveæanja mobilnosti istraživaèa izmeðu zemalja i sektora (gospodarstvo i znanost), poveæanja broja istraživaèa, poveæanja ulaganja u znanost i istraživanje na 3% BDP te stvaranja atraktivnih radnih uvjeta za istraživaèe. Ti ciljevi se nastavljaju i u novoj strategiji Europske unije „Europe 2020".

Kao jedna od europskih zemalja koja je prepoznala važnost mobilnosti istraživaèa za gospodarski rast i razvoj Republika Hrvatska konstantno ulaže napore radi olakšanja dolaska stranih istraživaèa. Sukladno tome, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa potaknulo je pojednostavljenje postupka za ugošæivanje stranih znanstvenika i njihovo ukljuèivanje u znanstvene projekte u Republici Hrvatskoj, kao i postupka za projekte koje hrvatski znanstvenici vode u sklopu programa Europske unije. Povrh toga, u Zakon o strancima uvedena je nova kategorija rada - privremeni boravak u svrhu znanstvenog istraživanja koji uvelike  olakšava postupak ugošæivanja stranih istraživaèa jer više nisu ogranièeni kvotama za radnu dozvolu.

Kako strani znanstvenik dolazi u Hrvatsku

Preduvjeti za odobrenje privremenog boravka strancima u svrhu znanstvenoga istraživanja su: odobrenje znanstvenoj ustanovi za ugošæivanje znanstvenika koje dodjeljuje posebno osnovano povjerenstvo Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa te zakljuèivanje ugovora o gostovanju izmeðu znanstvene ustanove i stranog znanstvenika, kojim se znanstvenik obvezuje dovršiti znanstveno istraživanje, a ustanova se obvezuje da æe u tu svrhu ugostiti znanstvenika.

Sukladno ovim pravilima, stranom znanstveniku kojemu je ulazak i boravak u Republici Hrvatskoj odobren ima jednaka sva  osnovna prava kao i  njihove hrvatske kolege, ukljuèujuæi: priznavanje kvalifikacija u skladu s posebnim zakonom, primjerene radne uvjete, socijalno osiguranje i pristup tržištu dobara i usluga.

Hrvatska „znanstvena viza" u praksi

Novim pravilima je uvelike olakšana mobilnost istraživaèa te meðunarodna suradnja u hrvatskoj znanosti. Od primjene novih pravila 2009. godine do danas gore navedeni postupak iskoristilo je 11 ustanova iz sustava znanosti, a prema broju odobrenih zahtjeva o ugošæivanju istraživaèa najveæu meðunarodnu mobilnost istraživaèa imaju Institut Ruðer Boškoviæ (9) i  Prirodoslovno-matematièki fakultet, Zagreb (8).

Tamara Nikšiæ, s Prirodoslovno-matematièkog fakulteta u Zagrebu, koja je ugostila nekoliko kolega iz inozemstva, zadovoljna je postupkom i kaže: „Moja iskustva s ugošæivanjem su iskljuèivo pozitivna jer se moj administrativni posao svodi na popunjavanje web obrasca koji onda ured za meðunarodnu suradnju PMF-a  odnese dekanu na potpis i proslijedi MZOŠ-u." Jelena Ružiæ, mag.oec., voditeljica administrativnog i financijskog dijela MedILS-a, gdje su u protekle èetiri godine ugostili 10 znanstvenika, koji su u svrhu znanstveno-istraživaèke suradnje na MedILS-ovim projektima prošli kompletnu administrativnu proceduru oko ishoðenja dozvole privremenog boravka, slaže se da je postupak ugošæivanja znaèajno pojednostavljen: „Taj proces [do prije 2-3 godine] je bio zaista dugotrajan i muèan, postojalo je dosta administrativnih prepreka (...). Definiranje uvjeta ugovora o gostovanju i evaluacija (odobrenje) od strane MZOŠ-a  pravnoj osobi za ugošæavanje stranog znanstvenika, te usmjeravanje rješavanja daljnje procedure prema HR konzulatima u inozemstvu uz toèno definiranje potrebne dokumentacije i pravovremeno delegiranje tih informacija prema zaposlenicima HR konzulata, uvelike su olakšale sam proces."

Na znanstveno istraživanje je u protekle dvije godine u Hrvatsku stiglo 35 stranih istraživaèa, najviše iz država èlanica Europske unije (16), SAD-a (4), BiH (4) i Kine (4). Olakšanim ulaskom stranih znanstvenika stvoreni su preduvjeti za bolju meðunarodnu suradnju te provedbu meðunarodnih projekata što pridonosi boljem pozicioniranju hrvatskih znanstvenika na meðunarodnoj sceni te promièe i njihovu mobilnost k inozemstvu. 

Veliki doprinos olakšanju postupka ugošæivanja stranog znanstvenika pruža i EURAXESS Uslužni centar pri Agenciji za mobilnost i programe EU, što potvrðuju i strani znanstvenici i njihovi domaæini.

Pogled u buduænost

Ugošæivanje stranih istraživaèa nije nimalo lak posao, a gore navedeni rezultati plod su intenzivne suradnje Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, Ministarstva unutarnjih poslova te Ministarstva vanjskih poslova. Kljuènu ulogu u razvoju i provedbi inicijativa te povezivanju svih ukljuèenih ustanova igrao je EURAXESS odsjek Agencije za mobilnost i programe EU. Povrh toga, kako su se EURAXESS Uslužnom centru za pomoæ obraæali strani znanstvenici i njihovi domaæini, tako su krajnji korisnici dobili moguænost utjecati na poboljšanje sustava i procesa.

U svrhu daljnjeg pojednostavljenja ovog postupka Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa u suradnji s Agencijom za mobilnost i programe EU izradilo je Akcijski plan za mobilnost istraživaèa 2011. - 2012. (prosinac 2010. godine) kojim æe se nastaviti provoditi aktivnosti navedene u Akcijskom planu za mobilnost istraživaèa 2009. - 2010., a temelji se na Priopæenju o inicijativi strategije Europa 2020: Unija inovacija (Europe 2020 Flagship initiative: Innovation Union) i Priopæenju o Europskom partnerstvu za istraživaèe (European Partnership for Researchers, EPR). U navedenom Akcijskom planu postoji i prijedlog vezan uz uvoðenje akreditacija ustanova za postupak ugošæivanja istraživaèa što bi dodatno ubrzalo i pojednostavilo proceduru.

Dr.sc. Tijmen Pronk, slavist iz Nizozemske, koji je prošao cijeli postupak i sad je zaposlen na Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje u Zagrebu, poruèuje zakonodavcima: „Keep up the good work!"

Za više informacija posjetite:

objavljeno: 28.01.2011
 
 
  Arhiva 2015
   
eTwinning pilot-projekt osposobljavanja studenata zapoèeo i u Hrvatskoj
-- više -- 16.11.2015
   
   
Sveèana dodjela Povelja za mobilnost u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju, 12. studenoga 2015.
-- više -- 16.11.2015
   
   
Odluka o dodjeli nagrada COMET za najbolje eTwinning projekte u školskoj godini 2014./2015.
-- više -- 12.11.2015
   
   
Odluka br. 1 o izmjeni i dopuni Odluke o dodjeli financijske potpore za projektne prijedloge u okviru Poziva na dostavu projektnih prijedloga za 2015. g. za program Erasmus+ - Kljuèna aktivnost 1 za podruèje obrazovanja odraslih, rok 4. ožujka 2015. godine
-- više -- 11.11.2015
   
   
Odluka o o dodjeli financijske potpore za projektne prijedloge u okviru Poziva na dostavu projektnih prijedloga za 2015. g. za program Erasmus+ – Kljuèna aktivnost 1 za podruèje visokog obrazovanja - za projekte mobilnosti izmeðu programskih i partnerskih zemalja (KA107), dodatni rok 24. rujna 2015. godine
-- više -- 10.11.2015
   
   
Najava informativno-edukativne kampanje Agencije za mobilnost i programe Europske unije u povodu raspisivanja natjeèaja za program Erasmus+ za 2016. godinu
-- više -- 10.11.2015
   
   
Odluka br. 2 o izmjeni i dopuni Odluke o dodjeli financijske potpore za projektne prijedloge u okviru Poziva na dostavu projektnih prijedloga za 2015. g. za program Erasmus+ – Kljuèna aktivnost 1 za podruèje visokog obrazovanja, za projekte mobilnosti izmeðu programskih i partnerskih zemalja (KA107), rok 4. ožujka 2015. godine
-- više -- 09.11.2015
   
   
Poziv na Informativni dan Erasmus+: Suradnja s partnerskim zemljama u visokom obrazovanju 19.11.2015.
-- više -- 05.11.2015
   
   
POZIV NA ETWINNING STRUÈNA USAVRŠAVANJA U STUDENOM I PROSINCU
-- više -- 04.11.2015
   
   
VET KONTAKT SEMINAR U DUBROVNIKU 13.-15.10.2015.: žNetworking Vocational Education and Business: A Contact Making Seminar for Erasmus+”
-- više -- 29.10.2015