Povratak na naslovnicu
Engleski
 
 
 
 
 
   
 
JAVNO SAVJETOVANJE O STRATEGIJI EUROPA 2020. - ususret poslijekriznoj strategiji rasta za Europu
 

Dana 5. svibnja 2014. Europska komisija pokrenula je javno savjetovanje o strategiji Europa 2020., planu Europske unije za dugoroèni rast i poslove. Savjetovanje je otvoreno do 31. listopada 2014. godine. Kroz proces javnog savjetovanja Komisija želi steæi uvid u stavove zainteresirane javnosti (osoba i organizacija) o strategiji Europa 2020.

Cilj je savjetovanja izvuæi zakljuèke iz prve èetiri godine strategije te osigurati da ona zaista djeluje kao uèinkovita poslijekrizna strategija rasta i poslova u Europi. Savjetovanje pokriva raspon, prirodu, instrumente, vlasništvo i rezultate strategije Europa 2020., te æe osigurati važne podatke za reviziju strategije na polovini njena vijeka 2015. godine.

Priprema za javno savjetovanje

Europska komisija je 5. ožujka 2014. položila temelje za javno savjetovanje objavom priopæenja Provjera napretka strategije Europa 2020. za pametan, održiv i ukljuèiv rast, koje procjenjuje provedbu strategije na EU i nacionalnoj razini.

Komisija je ustanovila kako je napredak u ostvarivanju ciljeva predviðenih strategijom neujednaèen. EU je na dobrom putu za ispunjavanje ili djelomièno ispunjavanje ciljeva vezanih uz obrazovanje, klimu i energiju, no – uzimajuæi u obzir težinu izazova – nije na pravom putu ostvarivanja ciljeva u zapošljavanju, istraživanju i razvoju te smanjivanju siromaštva. Ipak, rezultati i predviðanja uvelike variraju meðu državama èlanicama.

Sljedeæi koraci

Europska komisija koristit æe doprinose zaprimljene tijekom javnog savjetovanja za predstavljanje prijedloga revidirane strategije Europa 2020. na polovini njena trajanja, poèetkom 2015. godine. Predstavljanje æe se nastaviti raspravom na zasjedanju Europskog vijeæa sljedeæeg proljeæa.

Pozadina

Strategija Europa 2020. pokrenuta je 2010. godine u jeku do tada neviðene krize. Izlaže viziju za pametan, održiv i ukljuèiv razvoj za Europu do 2020., te se temelji na pet glavnih ciljeva do 2020. godine:

1.      Zaposleno je najmanje 75% stanovništva u dobi od 20 do 64 godine

2.      Ulaganja u istraživanje i razvoj EU iznose 3% BDP-a

3.      Emisija staklenièkih plinova smanjena je za najmanje 20%, udio obnovljivih izvora energije poveæan je na 20%, a energetska uèinkovitost poveæana je za 20%

4.      Stopa ranog napuštanja školovanja manja je od 10%, a udio mladih sa završenim visokim obrazovanjem poveæan je na najmanje 40%

5.      Barem 20 milijuna osoba manje živi u siromaštvu ili u opasnosti od siromaštva i  socijalne iskljuèenosti

Napredak u realizaciji ciljeva strategije Europa 2020. prati se tijekom Europskog semestra, EU razdoblja za koordinaciju ekonomskih, proraèunskih i društvenih politika. Ciljevi strategije ugraðeni su u razne korake Europskog semestra te integrirani u njegove prioritete i posebne preporuke po državama èlanicama koje im se upuæuju svakog proljeæa.

Jedinstveno tržište, višegodišnji financijski okvir te EU trgovinska agenda podupiru strategiju Europa 2020. Dodatnu joj potporu pruža sedam najvažnijih inicijativa koje podrazumijevaju projekte u podruèjima koja su kljuèni pokretaèi razvoja: „Digitalna agenda za Europu“, „Unija inovacija“, „Mladi u pokretu“, „Uèinkovito iskorištavanje resursa u Europi“, „Industrijska politika za doba globalizacije“, „Program za nove kvalifikacije i radna mjesta“ te „Europska platforma za borbu protiv siromaštva“.

Strategija je pokrenuta kao partnerstvo izmeðu EU i njenih država èlanica, a njen uspjeh ovisi o predanosti i ukljuèenosti nacionalnih vlada, parlamenata, lokalnih i regionalnih vlasti, socijalnih partnera, dionika i civilnog društva. Upravo je zato kljuèno prikupiti poglede svih ukljuèenih u implementaciju strategije te uèiti iz iskustava i najboljih praksi.

Daljnje informacije:

Javna rasprava dostupna je kroz „Tvoj glas u Europi“ u hrvatskoj verziji:  http://ec.europa.eu/europe2020/public-consultation/index_hr.htm (u engleskoj verziji:  http://ec.europa.eu/yourvoice/consultations/index_en.htm)   ili na mrežnoj stranici Europa 2020.  (http://ec.europa.eu/europe2020/public-consultation/index_en.htm)

Priopæenje iz ožujka 2014. „Provjera napretka strategije Europa 2020. za pametan, održiv i ukljuèiv rast“ dostupno je ovdje:

http://ec.europa.eu/europe2020/pdf/europe2020stocktaking_hr.pdf  u hrvatskoj verziji te  http://ec.europa.eu/europe2020/pdf/europe2020stocktaking_en.pdf u engleskoj verziji.

Podaci o Europi 2020. po državama, kao privitak priopæenja iz ožujka: http://ec.europa.eu/europe2020/making-it-happen/country-specific-recommendations/index_hr.htm

Više informacija o Europi 2020: http://ec.europa.eu/europe2020/index_en.htm, hrvatska verzija: http://ec.europa.eu/europe2020/index_hr.htm

Twitter: #Europe 2020

Kontakti: Europe Direct 00 800 67891011 ili link http://europa.eu/europedirect/write_to_us/

objavljeno: 13.05.2014
 
 
  Arhiva 2008
   
Erasmus seminar
-- više -- 15.01.2008