Povratak na naslovnicu
Engleski
 
 
 
 
 
   
 
Održan Regionalni informativni dan â€Å¾Marie Sklodowska Curie akcije - povezivanje poslovnog sektora i istraživanja“
 

U petak, 4. travnja 2014., u Zagrebu je održan regionalni informativni dan pod nazivom „Marie Sklodowska Curie Actions - Bridging Business and Research/Marie Sklodowska Curie akcije - Povezivanje poslovnog sektora i istraživanja“ u organizaciji Europske Komisije i Agencije za mobilnost i programe EU. Marie Sklodowska Curie akcije dio su Obzora 2020., najveæeg europskog programa za istraživanje i razvoj, koji usmjerava istraživanja prema inovacijama te pojednostavljuje ukljuèivanje malih i srednjih poduzeæa (Small and Medium Enterprises – SMEs) u niz shema financiranja. Marie Sklodowska Curie akcije (MSCA) samo su neke od shema Obzora 2020. u kojima je sudjelovanje SME-ja poželjno i dobrodošlo.

Tijekom ovog regionalnog informativnog dana, na kojem je sudjelovalo više od 90 predstavnika SMEa i nacionalnih osoba za kontakt za program Obzor 2020. iz regije – Slovenije, Bosne i Hercegovine, Srbije i Hrvatske, pružene su detaljne informacije o raznim moguænostima za SME-je u okviru MSCA, mehanizmima potpore, naèinu prijave te primjerima financiranih partnerstava, kao i „male tajne“ kako uspješno koristiti financijske moguænosti MSCA. Sudjelovanje velikog broja malih i srednjih poduzeæa iz ovog dijela Europe na ovom dogaðaju samo potvrðuje njihov izuzetan interes za europske programe financiranja.

Dogaðaj u Zagrebu dio je promotivne kampanje koju je pokrenula Europska komisija, a koja je zapoèela 24. veljaèe 2014. u Rimu, završit æe 22. svibnja u Madridu, a ukljuèila je, uz Zagreb, i Atenu, Varšavu, Brisel, Prag i Helsinki. Od svih do sada održanih informativnih aktivnosti u okviru ove kampanje, dogaðanje u Zagrebu je bilo najposjeæenije.

Identificiran je problem poduzeæa koja nemaju nužno moguænosti, financijska sredstva ili ljudski kapital za pokretanje i voðenje istraživaèkih projekata na naèin na koji bi to željeli. Zahvaljujuæi MSCA, sada je moguæa suradnja SME-ja i drugih tvrtki s akademskim istraživaèkim organizacijama, pristup njihovoj opremi, te integracija visoko kvalificiranih istraživaèa u istraživaèke projekte SME-ja. Transfer najnovijih dostignuæa znanosti i tehnologije iz kreativnih akademskih grupa na SME-je je kljuèni elemenat uspješne inovacije. Istraživaèi koji su visoko struèni te poduzetni po svojem mentalnom sklopu, a koji se mogu kretati izmeðu akademskih i drugih okruženja nužni su za uspješnu suradnju. Upravo zato MSCA promovira suradnju poslovnog sektora i akademije, koja se usmjerava na pružanje adekvatnih vještina i prilika istraživaèima za doprinos rastu SME-jima i ostalim poduzeæima.

Tijekom informativnog dana, opæi pregled novih Marie Sklodowska Curie akcija dao je dr. sc. Martin Lange, predstavnik Europske komisije, koji je naglasio koji su sve naèini ukljuèivanja malih i srednjih poduzeæa unutar svake od pojedinih MSCA pod-shema te financijske aspekte ovakve suradnje.

G. Goran Zekoviæ (BICRO), nacionalna kontakt osoba za mala i srednja poduzeæa i pristup riziènom kapitalu, predstavio je moguænosti koje se malim i srednjim poduzeæima pružaju unutar ovih posebnih instrumenata programa Horizon 2020.

G. Nikola Baliæ (Ured za transfer tehnologije Sveuèilišta u Splitu) naglasio je važnost intelektualnog vlasništva prilikom provoðenja ovakvih znanstveno-istraživaèkih projekata, a pogotovo kada su u projekte ukljuèeni akademski i neakademski, odnosno privatni sektor.

Primjer dobre prakse u vidu suradnje privatnog i javnog sektora dao je dr.sc. Mladen Radišiæ, izvanredni profesor na Sveuèilištu u Novom Sadu, koji je naglasio koju sve potporu dobivaju mala i srednja poduzeæa od Sveuèilišta Novi Sad – prvenstveno putem Enterprise Europe Network (EEN) koja predstavlja još jedan europski mehanizam podrške za mala i srednja poduzeæa, ali i kroz osnivanje klastera i sl.

Prof. dr. sc. Gordan Lauc, redoviti profesor na Sveuèlilištu u Zagrebu i vlasnik najuspješnijeg hrvatskog te jednog od najuspješnijih svjetskih poduzeæa po pitanju sudjelovanja u europskim projektima i financiranja istraživanja iz tog izvora, predstavio je svoja iskustva sudjelovanja u brojnim projektima te dao mnoštvo praktiènih savjeta buduæim sudionicima. Njegov slovenski kolega, dr. sc. Gregor Pipan, vlasnik poduzeæa X-Lab, uèinio je isto iz slovenske perspektive.

Na samom kraju, dr. sc. Donatella Verbanac i dr. sc. Mihaela Periæ, evaluatorice istraživaèkih projekata koje financira Europska unija, iz vlastitog su dugogodišnjeg ocjenjivaèkog iskustva ponudile brojne korisne savjete buduæim prijaviteljima projekata.

S obzirom na posjeæenost dogaðaja i sveobuhvatno predstavljanje najvažnijih aspekata sudjelovanja malih i srednjih poduzeæa u europskim istraživaèkim projektima koji se financiraju iz programa Obzor 2020., možemo oèekivati njihovo sve veæe ukljuèivanje ove i narednih 7 godina koliko je predviðeno trajanje programa Obzor 2020. Izmeðu ostaloga imat æe punu potporu nacionalnih osoba za kontakt koje su zadužene za pojedina tematska podruèja programa Obzor 2020.

objavljeno: 14.04.2014
 
 
  Arhiva 2009
   
Održani informativni dani Agencije za mobilnost i programe EU
-- više -- 10.11.2009
   
   
Sretan vam dan volontera!
-- više -- 01.11.2009
   
   
EURAXESS - vijesti
-- više -- 17.07.2009
   
   
Rezultati natjeèaja za dodjelu financijskih potpora za aktivnost individualne mobilnosti u okviru Programa za cjeloživotno uèenje za 2009. godinu (potprogram Erasmus)
-- više -- 10.07.2009
   
   
HRVATSKA JE SLUŽBENO POSTALA PUNOPRAVNI ÈLAN EURAXESS PROGRAMA
-- više -- 29.06.2009
   
   
Poziv na prijavu za meðunarodni kontaktni seminar programa Mladi na djelu
-- više -- 18.06.2009
   
   
Europski tjedan programa Comenius od 20. travnja 2009.
-- više -- 01.05.2009
   
   
Održan informativni dan o potprogramu Comenius
-- više -- 24.03.2009
   
   
Održan informativni dan o potprogramu Grundtvig
-- više -- 21.03.2009
   
   
Sajam poslova
-- više -- 12.03.2009