Povratak na naslovnicu
Engleski
 
 
 
 
 
   
 
Osvrt na eTwinning Kontakt seminar slavenskih država
 

Zašto Slavenski seminar? 

eTwinning Kontakt seminari su dizajnirani za traženje projektnih partnera.

Glavni cilj ovog kontakt seminara je okupiti sudionike iz svih slavenskih zemalja koje sudjeluju na portalu eTwinning, kako bi dogovorili projektne ideje na svojim materinskim jezicima. 

U provedbi eTwinning projekata korisnici eTwinning portala najèešæe koriste engleski kao radni jezik projekata što vrlo èesto može biti ogranièenje edukatorima i nepremostiva prepreka za razvoj  kreativnih ideja na meðunarodnom nivou.

Kontakt seminari pružaju moguænost razvoja suradnje s europskim kolegama iz slavenskih zemalja u sluèaju da ne poznajete dobro strani jezik ili želite svoju ideju provesti na materinjem jeziku, a organizirani su za uèitelje, nastavnike i profesore materinjeg jezika i školske knjižnièare koji rade s uèenicima u osnovnoj i srednjoj školi.

Još jedna dobra strana kontakt seminara je i naèin financiranja. Nakon poslane prijave, Agencija za mobilnost i programe EU odabire deset nastavnika kojima dodjeljuje financijsku potporu za putne troškove i kotizaciju. Kotizacija ukljuèuje radne materijale, obroke i smještaj na bazi dva noæenja, a dnevnice se ne isplaæuju.

Tako je ove godine na Kontakt seminaru slavenskim država sudjelovalo šest nastavnika hrvatskog jezika i tri knjižnièarke iz osnovnih i srednjih škola iz Republike Hrvatske.

Èlanovi hrvatskog tima na ovom Seminaru bile su knjižnièarke Ðurðica Krèmar Zalar, Ines Krušelj-Vidas i Kristina Ivoševiæ te nastavnici hrvatskog jezika Diana Greblièki-Miculiniæ, Jurica Vuco, Ivana Prakaturoviæ, Ivan Galiæ, Sonja Latal i Dubravka Granuliæ. Kao podrška nacionalne službe iz Hrvatske bila je Ana Kunoviæ, struèna savjetnica za Comenius pitanja.

U Ljubljani  je u  City hotelu od 11. do 13. travnja 2013. godine  održan Kontakt seminar slavenskih zemalja na kojemu je sudjelovalo 56 sudionika iz Bugarske, Èeške Republike, Poljske, Republike Hrvatske, Slovaèke i Slovenije .

 

Program Seminara

U sadržajnom trodnevnom seminaru sudionici su od èlanova nacionalnih službi za podršku eTwinningu doznali o najnovijim programskim aktivnostima Comeniusa i eTwinninga plus, a tijekom drugog dana imali su prilike u petnaest minutnim prezentacijama vidjeti primjere dobre prakse svojih kolega: Nevenke Mandelj iz Slovenije, Denyse Križanova iz Slovaèke i Pavela Vrtela iz Èeške Republike, Gracjane Wieckowske iz Poljske i Dubravke Granuliæ iz Hrvatske.

U zanimljivoj radionici voditeljice Urške Buèar iz Slovenije sudionici seminara upoznali su rad na pametnoj ploèi i moguænostima njezina korištenja na nastavi materinjeg jezika. Radionicu o korištenju TwinSpacea (virtualnog prostora na kojemu su vidljivi rezultati i suradnja partnera u provoðenju zajednièkog projekta) i eTwinning radne površine  vodile su Katarina Hrbanova, NSS iz Slovaèke i Martina Nebeska, NSS iz Èeške Republike.

Izvrstan prikaz ostvarenih projekata pokazali  su dugogodišnji eTwinning partneri Denysa Križanova i Pavel Vrtel èija je motivacija i eTwinning prijateljstvo nadahnulo mnoge da tijekom sljedeæeg dana kreiraju vlastite projekte koje æe u buduænosti provoditi na slavenskim jezicima.

 

Novi projekti

Na seminaru ideja nije nedostajalo. Promišljalo se o ekologiji, tradiciji i folkloru, mitovima, bajkama i legendama, prozi, lirici i dramatizacijama, povijesti slavenskih spomenika jeziène kulture,  a slavenska rijeè je postala središnja misao mnogih partnera oblikovana u naslovima projekata kao što su „Moja najbolja prijateljica je prièa“ ili u „U zagrljaju slavenske poezije“.

 

Ljubljanska gostoljubivost

Organizatori seminara profesionalno su i srdaèno organizirali sve radne, društvene i neformalne aktivnsosti na kojima su sudionici razgovarali na svom materinjem jeziku te vrlo brzo uoèili zajedništvo u jeziènim frazama.

Jedna od neformalnih aktivnosti bio je obilazak Ljubljane. U jednosatnom obilasku pješaèke zone samog središta grada u zanimljivoj i dinamiènoj prezentaciji slovenskog vodièa doznali smo da  je glavni grad Slovenije nekad bio rimska naseobina poznata pod imenom Emona nastala godine  15. poslije Krista, te da se prvi put spominje pod sadašnjim imenom tek 1144. godine.

Zanimljivo je bilo èuti legendu o ljubljanskom zmaju koji je od baroka dio grba grada Ljubljane. Ilustrira snagu, hrabrost i velièinu, a naglašena je njegova važnost na Zmajskom mostu, raznim heraldièkim znakovima, na stepenicama dvorca i gradskoj zastavi.

Odlazeæi iz ovog pitomog europskog grada sudionici seminara ponijeli  su sa sobom sjeæanje na susret slavenskih kultura u kojem su zapoèeti  brojni eTwinning projekti koji æe  pomoæi uèiteljima i nastavnicima u širenju njihovih kreativnih ideja i ukljuèivanju u europsko društvo znanja i graðanstva.

objavljeno: 18.04.2013
Galerija
 
Download
 
mp4 / 3860 KB
 
 
  Arhiva 2015
   
eTwinning pilot-projekt osposobljavanja studenata zapoèeo i u Hrvatskoj
-- više -- 16.11.2015
   
   
Sveèana dodjela Povelja za mobilnost u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju, 12. studenoga 2015.
-- više -- 16.11.2015
   
   
Odluka o dodjeli nagrada COMET za najbolje eTwinning projekte u školskoj godini 2014./2015.
-- više -- 12.11.2015
   
   
Odluka br. 1 o izmjeni i dopuni Odluke o dodjeli financijske potpore za projektne prijedloge u okviru Poziva na dostavu projektnih prijedloga za 2015. g. za program Erasmus+ - Kljuèna aktivnost 1 za podruèje obrazovanja odraslih, rok 4. ožujka 2015. godine
-- više -- 11.11.2015
   
   
Odluka o o dodjeli financijske potpore za projektne prijedloge u okviru Poziva na dostavu projektnih prijedloga za 2015. g. za program Erasmus+ – Kljuèna aktivnost 1 za podruèje visokog obrazovanja - za projekte mobilnosti izmeðu programskih i partnerskih zemalja (KA107), dodatni rok 24. rujna 2015. godine
-- više -- 10.11.2015
   
   
Najava informativno-edukativne kampanje Agencije za mobilnost i programe Europske unije u povodu raspisivanja natjeèaja za program Erasmus+ za 2016. godinu
-- više -- 10.11.2015
   
   
Odluka br. 2 o izmjeni i dopuni Odluke o dodjeli financijske potpore za projektne prijedloge u okviru Poziva na dostavu projektnih prijedloga za 2015. g. za program Erasmus+ – Kljuèna aktivnost 1 za podruèje visokog obrazovanja, za projekte mobilnosti izmeðu programskih i partnerskih zemalja (KA107), rok 4. ožujka 2015. godine
-- više -- 09.11.2015
   
   
Poziv na Informativni dan Erasmus+: Suradnja s partnerskim zemljama u visokom obrazovanju 19.11.2015.
-- više -- 05.11.2015
   
   
POZIV NA ETWINNING STRUÈNA USAVRŠAVANJA U STUDENOM I PROSINCU
-- više -- 04.11.2015
   
   
VET KONTAKT SEMINAR U DUBROVNIKU 13.-15.10.2015.: žNetworking Vocational Education and Business: A Contact Making Seminar for Erasmus+”
-- više -- 29.10.2015