Povratak na naslovnicu
Engleski
 
 
 
 
 
   
 
HRVATSKA JE SLUŽBENO POSTALA PUNOPRAVNI ÈLAN EURAXESS PROGRAMA
 

ZAGREB, 30. lipnja 2009. - Juèer je održana prva prezentacija EURAXESS programa u Hrvatskoj, kojeg provodi Agencija za mobilnost i programe Europske unije. Juèerašnjim dogaðajem, koji je održan u hotelu Shereton, službeno je obilježen ulazak Hrvatske u europsku mrežu za mobilnost istraživaèa te sticanje punopravnog èlanstva Hrvatske u EURAXESS programu.

EURAXESS je program Europske komisije namijenjen mobilnosti istraživaèa i znanstvenika. Hrvatska je postala èlanica EURAXESS programa u lipnju 2007. godine potpisivanjem ugovora s Europskom komisijom. Program se u Hrvatskoj financira veæim dijelom kroz FP7 HR-MOB projekta èiji je glavni cilj uspostava hrvatske mreže mobilnosti istraživaèa. Osim Europske komisije, program se takoðer financira iz sredstava Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa. Cilj ovog programa je pomagati stranim te iseljenim hrvatskim istraživaèima i znanstvenicima prilikom dolaska u Hrvatsku na rad na znanstvenim projektima. Program takoðer pomaže i hrvatskim istraživaèima kako bi se što bolje informirali po pitanju realiziranja istraživaèkog rada u inozemstvu, meðunarodne suradnje te financijskih pomoæi i stipendija.

Na prezentaciji se okupilo oko 100 sudionika veæinom predstavnika ustanova iz sektora znanosti i visokog obrazovanja. Prisutne je prigodnim govorom pozdravila Tina Šariæ, privremena ravnateljica Agencije za mobilnost i programe Europske unije, koja je istaknula važnost mobilnosti studenata i istraživaèa za Hrvatsku te Kitty Fehringer, predstavnica Europske komisije za sektor istraživanja, koja je ujedno i voditeljica EURAXESS programa u Bruxelles-u. U ime Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa skup je pozdravila Ivana Puljiz, ravnateljica Uprave za meðunarodnu suradnju i europske integracije koja je u svom govoru istaknula sve napore koje je ministarstvo poduzelo u pogledu mobilnosti istraživaèa.

Tijekom dogaðaja održan je okrugli stol na temu mobilnosti istraživaèa u kojem su sudjelovali: dr.sc. Hrvoje Meštriæ, ravnatelj uprave za znanost Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, prof. dr. sc. Melita Kovaèeviæ, prorektorica za znanost i tehnologiju Sveuèilišta u Zagrebu, dr. sc. Danica Ramljak, ravnateljica Instituta Ruðer Boškoviæ, Alessia Pozzi, voditelj fonda „Jedinstvo uz pomoæ znanja" i dr.sc. Neven Duiæ, nacionalni koordinator hrvatske mreže mobilnosti istraživaèa. Tijekom rasprave predstavljen je rad uprave za znanost Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, rad fonda „Jedinstvo uz pomoæ znanja" te aktivnosti Nacionalne zaklade za znanost i Agencije za mobilnost i programe Europske unije.

Raspravljalo se takoðer o brojnim problemima s kojima se susreæu strani istraživaèi prilikom dolaska u Republiku Hrvatsku. Dr.sc. Danica Ramljak, ravnateljica Instituta Ruðer Boškoviæ, koja je i sama dugo bila mobilni istraživaè, prisutne je upoznala sa problemima s kojima se susreæu strani istraživaèi prilikom dolaska na rad u Institut Ruðer Boškoviæ. Tom je prilikom dr.sc. Meštriæ kazao da su po tom pitanju uèinjeni brojni pomaci kao npr. osnivanje povjerenstva za mobilnost istraživaèa koje se bavi ugošæivanjem stranih istraživaèa i sa pokretanjem izrade nacionalnog akcijskog plana za mobilnost istraživaèa koji æe pridonijeti tome da se slièni problemi u buduænosti brže i lakše rješavaju.


U drugom dijelu konferencije izlaganja je održala predstavnica Europske Komisije Kitty Fehringer, koja je sve prisutne upoznala sa EURAXESS programom i politikama Europske komisije za strane istraživaèe. Potom je govor održao Dimitris Sanopoulos, predstavnik Centra za istraživanje i tehnologiju Grèke koji je ukazao na rezultate programa u Grèkoj. Dr.sc. Jadranka Švarc iz Instituta Ivo Pilar prezentirala je istraživanje provedeno u zapadno balkanskim zemljama na temu prepreka u mobilnosti istraživaèa.

Dr. sc. Neven Duiæ nacionalni koordinator hrvatske mreže mobilnosti istraživaèa i Bojana Grubišin, voditeljica EURAXESS uslužnog centra predstavili su EURAXESS ured, njegov rad i rezultate te sa ponosom navode da su u proteklih 6 mjeseci pomogli èetrnaestorici stranih istraživaèa oko dolaska na istraživanje u Hrvatsku. Takoðer predstavili su i portal EURAXESS Croatia koji se može pogledati na web stranici www.euraxess.hr , a nudi brojne informacije kako za strane tako i za hrvatske istraživaèe i znanstveno istraživaèke ustanove.

Osim EURAXESS programa, prezentiran je i People program, takoðer program Europske komisije koji za razliku od EURAXESS-a financira mobilnost istraživaèa.

Zakljuèeno je da je u Hrvatskoj uèinjeno puno po pitanju mobilnosti istraživaèa kao npr. Hrvatska je jedna prvih zemalja Europe koja je primjenila direktivu Europske komisije o znanstvenoj vizi „Scientific visa" koja je implementirana u postojeæi zakon o strancima i u pravilnik Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa (Pravilnik o naèinu utvrðivanja uvjeta za odobrenje privremenog boravka strancima u svrhu znanstvenoga istraživanja). Da je situacija na polju mobilnosti istraživaèa u Hrvatskoj u razvitku govori i brojka od 33 strana istraživaèa koja trenutno borave u Hrvatsku za razliku od 2 strana istraživaèa koja su u Hrvatskoj radila 2004. godine. Meðutim, potreban je predan i kontinuiran rad kako bi se poduzeli koraci na svim razinama državne uprave te kako bi se otklonile preostale prepreke i Hrvatska uèinila još privlaènijom za strane istraživaèe i nova partnerstva.

Kontakt osoba za EURAXESS program:
Bojana Grubišin
Voditeljica EURAXESS uslužnog centra,
Agencija za mobilnost i programe Europske unije

tel +385 (0)1 500 5951
fax +385 (0)1 500 5699
mob: +385 99 317 3708
helpdesk@euraxess.hr
bojana.grubisin@mobilnost.hr
www.euraxess.hr

 

objavljeno: 29.06.2009
 
 
  Arhiva 2008
   
Erasmus seminar
-- više -- 15.01.2008