Povratak na naslovnicu
Engleski
 
 
 
 
 
   
 
Održana prva Nacionalna eTwinning konferencija
 

U hotelu Dubrovnik u Zagrebu 14. prosinca 2011. godine održana je prva Nacionalna eTwinning konferencija. Cilj konferencije bio je predstaviti primjere dobre prakse i nagraditi najbolje eTwinning projekte u školskoj godini 2010./2011. U sklopu konferencije proglašen je i pobjednik eTwinning foto natjeèaja na temu "eTwinning u našoj školi".

PROGRAM KONFERENCIJE

Nagraðeni projekti:

 

  1. Kategorija predškolskog odgoja i nižih razreda osnovne škole: Osnovna škola Bartula Kašiæa Zadar za projekt "European chain reaction 2011". Profesorica Ksenija Vidmar-Ninèeviæ o projektu kaže: "Projekt je inovativan i neizrecivo kreativan jer je pokazao svu moguæu maštovitost i dosjetljivost uèenika iz 13 država Europe u kreiranju tehnièkih lanèanih reakcija. Osim uobièajenih lego kockica, u lanèanim reakcijama 'sudjelovale' su i knjige, olovke, tehnièke naprave, pokretne igraèke, sve što se moglo povezati kako bi se realizirala lanèana reakcija. Mi smo upotrijebili magnetizirane modele slova Engleske abecede i timski rad kako bismo u našu lanèanu reakciju ukljuèili i povezali smislene rijeèi, pojmove, reèenice.
  2. Kategorija viših razreda osnovne škole: Osnovna škola Veliki Bukovec za projekt "Architecture in my city". Koordinatorica projekta, profesorica Lidija Kralj opisala je projekt: "To je matematièki projekt o arhitekturi gledanoj kroz geometrijsku perspektivu. Naši uèenici (14 i 15 godina) u parovima su rješavali razlièite matematièke zadatke vezane uz projektnu ideju. Uèenici su spoznali matematièku terminologiju na engleskom, francuskom i hrvatskom jeziku tijekom rada na razlièitim zadacima. Na poèetku projekta uèenici su se predstavili, a zatim rješavali zadatke „za zagrijavanje" o mjerenju drveta, tornja ili visokih objekata kako bi se bolje upoznali i zapoèeli suradnju. Kasnije su izabrali spomenik ili objekt u svom mjestu, prouèavali njegov oblik i opisali ga matematièkim jezikom stvarajuæi zagonetku koju su uèenici iz zemlje-partnera rješavali."
  3. Kategorija srednjih škola: Hotelijersko-turistièka i ugostiteljska škola Zadar za projekt "National identity in united Europe". Profesorica Melita Vidmar-Cvitanoviæ o projektu kaže: "To je naš pokušaj sveobuhvatnog, multimedijskog predstavljanja Hrvatske: njezine povijesti i sadašnjosti. Projekt je nastao na temelju mota: Blue-greener-Croatia, gdje je Hrvatska viðena kao prostor savršeno vrijedne materijalne i nematerijalne kulturne baštine. Velika je pažnja posveæena i prirodnom okolišu na koji smo, s pravom, svi ponosni i koji èini „brand" Hrvatske. Projekt obuhvaæa sport, povijest, glazbu, manifestacije, ogromnu kolièina slika, videa, dokumenata koji se stapaju u sliku o nacionalnom identitetu Hrvatske, na naèin kako smo to u datom trenutku vidjeli.
  4. Posebna nagrada za komplementarnu uporabu Comeniusa i eTwinninga: Turistièko ugostiteljska škola Antona Štifaniæa Poreè za projekt "Our square mile" koji je poslužio kao priprema za Comenius partnerstvo pod nazivom "Footprints". Profesorica Ljiljana Badrov Frleta opisala je svoja iskustva s Comenius i eTwinning projektima: "Naš cilj i zadatak je bio da svaki partner istraži èetvornu milju oko svoje škole s povijesnog, kulturnog, zemljopisnog, biološkog aspekta i dobivene rezultate prezentira partnerskoj školi. Ovo istraživanje nije bilo samo sebi svrhom nego je imalo za cilj osvijestiti uèenike glede karakteristiènih znaèajki vlastite okoline kao i okoline u partnerskoj školi/zemlji. Nakon poèetnièkih istraživanja, uèenja o tome što je eTwinning ideje su se same raðale. Imali smo osjeæaj da nam je virtualni svijet preuzak. Tako da je to moralo rezultirati neèim veæim tj. Comenius partnerstvom - našim projektom Footprints. U okviru te suradnje sada imamo osjeæaj da se projektnim radom doista može nešto promijeniti i da imamo priliku izraziti naš stav i pokrenuti se, ne samo virtualno nego i realno što nam pružaju mobilnosti Comeniusa - tako je naša suradnja iz virtualnog svijeta prešla u realni svijet. Dakle, trebali smo otiæi dalje iz naše èetvorne milje te pružiti kvalitetno gostoprimstvo našim partnerima iz cijele Europe. Osjeæaj pripadnosti Europi, slobodi kretanja i komunikaciji Comenisu projektom je dobio na vrijednosti."

Pobjednik foto natjeèaja na temu "eTwinning u našoj školi" je Osnovna škola Strahoninec s fotografijom "Svi zajedno u eTwinning". Tea Horvatiæ, objasnila nam je ideju koja stoji iza pobjednièke fotografije: "eTwinning je za nas prozor u svijet, ali i zajednica gdje su pojedinci mali kotaèiæi koji pokreæu i sudjeluju u sustavu portala. Svojim prikazom eTwinning loga željeli smo ukazati da prijateljstvom i zajedništvom možemo postiæi više i ostvariti sve što zamislimo, èak i virtualno putovati i sklapati nova prijateljstva kao u našem projektu pomoæu pjesama. Na fotografiji su više èovjeèuljaka iznad našeg „živog" natpisa eTwinning kako bismo naglasili ulogu prijateljstva i partnerstva u koja vjerujemo."

Svi zajedno u eTwinning

objavljeno: 16.12.2011
 
 
  Arhiva 2008
   
Erasmus seminar
-- više -- 15.01.2008