Povratak na naslovnicu
Engleski
 
 
 
 
 
   
 
Održan seminar Združeni studiji kao oblik internacionalizacije visokog obrazovanja
 

 

Agencija za mobilnost i programe Europske unije.- u suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta organizirala je 11. srpnja 2014 seminar “Združeni studiji kao oblik internacionalizacije visokog obrazovanja” u Zagrebu.

Ciljevi su seminara održanog u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta bili potaknuti javni dijalog o osiguravanju kvalitete združenih programa, provedbu združenih studija u Hrvatskoj, prikazati primjere dobrih praksi i mogućnosti za financiranje združenih studija. Također ovim su se seminarom hrvatskoj akademskoj zajednici željela prenijeti iskustava s konferencije Erasmus Mundus projekta „INTERUV: Joint Programmes - facilitator for university internationalisation“ održane u Den Haagu 21. i 22. svibnja 2014. godine.

Združeni studij je zajednički program dva ili više visoka učilišta od kojih je najmanje jedno izvan Republike Hrvatske. Općenito se smatra kako združeni programi povoljno utječu na kvalitetu nastave, jačaju međunarodnu vidljivost i suradnju uključenih visokih učilišta, te doprinose zapošljivosti studenata. Seminar je bio namijenjen predstavnicima visokih učilišta koje žele provoditi združene studije ili onima koji ih već provode, kao i drugim zainteresiranim dionicima.

Ovom prilikom predstavljene su i dvije brošure izdane unutar projekta Hrvatske stručne skupine za Bolonjski proces: „Bolonja u Hrvatskoj- od ideje do prakse“ i „Dopunska isprava o studiju, upute, pravila i ogledni primjeri, drugo dopunjeno izdanje.“ Nadalje, predstavnicima Tehničkog veleučilišta u Zagrebu i Zdravstvenom veleučilištu u Zagrebu uručeni su certifikati Europske komisije za Oznake kvalitete u provođenju dopunske  isprave o studiju.

Pomoćnica ministra za visoko obrazovanje prof. dr. sc. Ružica Beljo Lučić istaknula je značaj združenih studija prema budućoj Strategiji obrazovanja, znanosti i tehnologije. Također istaknula je kako trenutačno združeni studiji u Hrvatskoj čine manje od 5% svih studija, dok u drugim europskim zemljama združeni studiji čine više od 50% studijskih programa.

Jednom od glavnih zapreka provedbi združenih studija smatra se dugotrajni postupak akreditacije. Stoga je Colin Tück, direktor Europskog udruženja agencija za osiguravanje kvalitete (EQAR) ovom prilikom predstavio budući „Europski pristup osiguravanja kvalitete združenih studija“ čiji će zajednički standaradi pojednostaviti postupak akreditacije i osiguravanja kvalitete združenih studija u Europi.

Đurđica Dragojević iz Agencije za znanost i visoko obrazovanje je predstavila međunarodne prakse i inicijative u području osiguravanja kvalitete združenih studija i transnacionalnog obrazovanja kao i iskustvo same agencije u tom području.

Načelnica Sektora za razvoj visokog obrazovanja Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, mr. sc. Ana Tecilazić-Goršić u svojem je izlaganju usporedila trenutačni zakonodavni okvir u Hrvatskoj s europskim smjernicama za razvoj združenih studij te pozvala sudionike na raspravu o mogućim rješenjima na hrvatskoj razini.

Jasmina Skočilić iz Agencije za mobilnost i programe EU prezentirala je aktivnost Erasmus Mundus združenih studija te nastavak mogućnosti financiranja združenih studija u novom programu Erasmus+.

Primjere dobre prakse u provedbi združenih studija u Hrvatskoj predstavili su

-              izv. prof. dr. sc. Ana Petravić sa Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (združeni diplomski studij Menadžment i savjetovanje za europsko obrazovanje);

-              prof. dr. sc. Vladimir Mrša sa Prehrambeno-biotehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu (združeni diplomski studij Biotehnologije);

-              mr. sc. Mirko Petrić, Odjel za sociologiju Sveučilišta u Zadru (združeni diplomski studij Kulturna sociologija i združeni doktorski studij Sociologija regionalnog i lokalnog razvoja).

Prof. dr. sc. Božana Knežević sa Pomorskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci usporedila je institucionalne pristupe internacionalizaciji Erasmus Sveučilišta u Rotterdamu sa onim Sveučilišta u Rijeci i osvrnula se na najčešće mitove o internacionalizaciji u visokom obrazovanju.

Iskustvo pripreme prijave za aktivnost Združeni diplomski studiji u Erasmus+ izložila je prof. dr. sc. Ivana Banjad Pečur sa Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Posebno je istaknula značaj dobre pripreme i inovativnosti projekta.

Kao bivši Erasmus Mundus student, Marko Birkić iz Erasmus Mundus Alumni Hrvatska okupljenima je ukratko predstavio iskustvo studiranja na združenom studiju i prednosti koje takav studij donosi za profesionalan i akademski razvoj pojedinca.

objavljeno: 17.07.2014
Galerija
 
Download
 
pdf / 66 KB
 
pdf / 492 KB
 
pdf / 1082 KB
 
pdf / 954 KB
 
pdf / 516 KB
 
pdf / 348 KB
 
pdf / 266 KB
 
pdf / 113 KB
 
pdf / 13 KB
 
pdf / 720 KB
 
pdf / 467 KB
 
pdf / 143 KB