Povratak na naslovnicu
Engleski
 
 
 
 
  Početna stranica > Mladi na djelu > O programu Mladi na djelu  > Akcija 1 - Mladi za Europu > Podakcija 1.3 Demokratski projekti mladih
 
Podakcija 1.3 Demokratski projekti mladih 

Ako je "politika" kljuèna rijeè u tvojoj ideji, Demokratski projekti mladih su za tebe!

Oduvijek te zanimalo kako se donose zakoni, kako funkcionira Europska unija ili lokalna uprava u tvojoj zajednici? Želiš to iskusiti na jedan neformalan i ležeran naèin, a usput nešto nauèiti i ukljuèiti se u demokratski život svoje lokalne zajednice? Ako si odgovorio potvrdno na veæinu ovih pitanja i imaš izmeðu 13 i 30 godina, Demokratski projekti mladih su za tebe!

 

Demokratski projekti mladih su projekti koji potièu aktivno sudjelovanje mladih u demokratskom životu zajednice na lokalnoj, regionalnoj, nacionalnoj ili europskoj razini. To se može postiæi stvaranjem mreža za razmjenu iskustava na podruèju sudjelovanja mladih, sastancima s mladima glede njihova sudjelovanja u demokratskom životu, seminara i debata za mlade na temu mehanizama demokracije na svim razinama, simulacijama funkcioniranja demokratskih institucija i uloga donositelja odluka.

 

Demokratski projekti mladih

 

Broj partnera

Vi i još jedan partner iz Hrvatske i po dva partnera iz svake zemlje koja sudjeluje u projektu. Najmanje jedna od zemalja ukljuèenih u projekt treba biti zemlja èlanica EU.

Ukupan broj sudionika

Najmanje 16.

Broj sudionika po zemlji

Nije odreðeno, no projekt mora ukljuèivati sudionike iz svih zemalja koje sudjeluju u projektu.

Dob sudionika

Od 13 do 30 godina.

Trajanje projekta

Od 3 do 18 mjeseci.

Trajanje aktivnosti

Nije odreðeno.

 

Ukoliko projekt ukljuèuje sudjelovanje donositelja odluka / struènjaka, niti jedan trošak izravno povezan s njihovim sudjelovanjem u projektu (putovanje, smještaj, hrana,...) ne može biti pokriven sredstvima iz programa Mladi na djelu.

Iako partneri u Demokratskom projektu mladih mogu pripadati istoj mreži ili biti povezani na neki drugi naèin, partneri ne smiju zavisiti jedan od drugog u odluèivanju, provedbi ili financiranju svojih redovitih aktivnosti.

Za pravila financiranja i ostale kriterije pogledajte Programski vodiè za program Mladi na djelu.

 

Savjeti:

Demokratski projekti mladih nisu Razmjene ili Inicijative mladih, nego projekti koji potièu sudjelovanje mladih ili njihovu osviještenost o procesima donošenja odluka na svim razinama.

Prije ulaska u partnerstvo s nekom organizacijom ili skupinom mladih, provjerite njezine kapacitete, koliko je ozbiljna i zainteresirana za suradnju te odmah na poèetku raspodijelite zaduženja.

Ukljuèite u svoj projekt kao izravne ili neizravne partnere tijela lokalne ili regionalne uprave.

Iako je najveæi iznos financijske potpore za ove projekte 50 000 €, razmislite o manjim projektima za koje je potrebno osigurati i znatno manji iznos sufinanciranja.

Imajte na umu:

  • Troškovi dolaska ili odlaska na projekt osobnim automobilom, iznajmljenim automobilom ili iznajmljenim autobusom nisu prihvatljivi kao putni troškovi. Takav trošak može se prihvatiti ukoliko su isti odobreni prijavnim obrascem (npr. jer su sudionici mladi s invaliditetom) ili su nastali kao jedina moguænost putovanja.
  • Ako program rada ne predviða aktivnosti za odreðeni dan, prijavitelj ne može dobiti financijsku potporu za taj dan.
  • Prilikom podnošenja prijave potrebno je dostaviti i dokaze o osiguranim sredstvima za onaj dio koji ne sufinancira program Mladi na djelu ni organizacija koja prijavljuje projekt.
  • Troškovi kupovine tehnièke opreme nisu prihvatljivi niti pod jednom stavkom izravnih troškova projekta.
  • Nenovèane usluge ili dobra koja korisnik dobije besplatno od treæih strana æe biti prihvaæeni od strane Agencije samo ukoliko je moguæe utvrditi njihovu financijsku vrijednost i dokazati da je to sufinanciranje uistinu pruženo u svrhu provedbe projekta.
  • Nenovèani doprinosi ni u kojem sluèaju ne mogu biti u obliku rada osoba koje su zaposlene u organizaciji korisnika ili nekog od partnera te u obliku ustupanja nekretnina, prostora ili zemljišta.
  • U projektima koji ukljuèuju aktivnosti u trajanju od jednog do više dana, prijavitelj je uz pregled projekta po mjesecima dužan dostaviti i dnevni program aktivnosti za planirane aktivnosti.
  • Uz obavezu da sažetak projekta mora biti napisan na engleskom, francuskom ili njemaèkom jeziku, svaki sažetak mora biti napisan i na hrvatskom jeziku.
  • Prilikom podnošenja završnog izvješæa svi korisnici dužni su dostaviti detaljan proraèun u elektronskom obliku koristeæi program Microsoft Excel.
  • Prilikom podnošenja završnog izvješæa svi originalni raèuni potrebni za obradu završnog izvješæa moraju biti peèatirani i potpisani od strane zakonskog zastupnika (korisnik je dužan dostaviti originale ili kopije takvih raèuna).
 
 
 
Erasmus + Erasmus + , poziv na dostavu projektnih prijedloga Erasmus+, pronađi se u programu Obzor 2020. Obzor 2020., poziv na dostavu projektnih prijedloga Obzor 2020., pronađi se u programu