Sedmo izdanje Europskog tjedna mladih obilježeno je izmeðu 27. travnja i 10. svibnja 2015. u 33 europske zemlje.
Fokus ovogodišnjeg Europskog tjedna mladih bili su programi mobilnosti koji mladima mogu pomoæi u otkljuèavanju njihovog potencijala za zapošljavanje i za sudjelovanje u društvu. Drugim rijeèima, cilj je bio informirati mlade da æe sudjelovanjem u programima mobilnosti razviti vještine i znanja koja æe im pomoæi da postanu konkuretniji na tržištu rada.
Središnja proslava Europskog tjedna mladih odvijala se u Bruxellesu, a zapoèela je Europskom konvencijom o radu s mladima, a nastavila se Konferencijom o strukturiranom dijalogu. Istovremeno su se sastali predstavnici Laboratorija ideja iz 30-ak zemalja - Hrvatsku je zastupala Sandra Šimundiæ, koja je predstavila ideju svog Laboratorija te zajednièki s mladima iz drugih zemalja definirala ideje za bolju buduænost mladih u Europi.
Europski forum mladih tradicionalno je organizirao YO!Fest ispred Europskog parlamenta, a tom prilikom su se predstavili primjeri uspješnih projekata realiziranih kroz programe Mladi na djelu i Erasmus+ u posljednje 3 godine. U Bruxellesu su se tako našle i Elena Bernich iz Agencije lokalne demokracije Brtonigla - Verteneglio te Jasna Petrovska, EVS volonterka, koje su predstavile najuspješniji hrvatski projekt pod nazivom G.I.L.D. (Get Involved in Local Democracy), nominiran u kategoriji Osnaživanje mladih kroz mobilnost i ostale inicijative.
Veliko finale obilježila politièka debata na visokoj razini, gdje su se susreli svi važni dionici u podruèju politika za mlade. Pedstavnici Laboratorija mladih iznijeti su svoje završne ideje, a najuspješnijim projektima za mlade uruèene su prigodne nagrade. Kako je sve izgledalo pogledajte u pregledu aktivnosti koji je pripremila Europska komisija.
U Hrvatskoj je organizacija Europskog tjedna mladih zapoèela veæ u ožujku - na nacionalnim Laboratoriju ideja susrelo se 20-ak mladih iz cijele zemlje. Zajednièki su formirali svoju ideju na temu pitanja nezaposlenosti mladih u Europi te su izabrali svoju predstavnicu za odlazak u Bruxelles i sudjelovanje na važnoj politièkoj debati.
U 10 hrvatskih gradova mladi su mogli sudjelovati u aktivnosti pod nazivom Živa knjižnica. Cilj ove aktivnosti bio je uklanjanje predrasuda o mobilnosti, odnosno upoznavanje mladih s raznim europskim programima mobilnosti koji su im dostupni. Tako su "knjige" bile upravo osobe koje su sudjelovale ili organizacije koje su organizirale meðunarodnu mobilnost, pa su mladi kroz direktan razgovor, tj. "èitanje" takvih knjiga, iz prve ruke saznali kako izgleda i koje su prednosti sudjelovanja u tim programima.
U organizaciju Europskog tjedna mladih ukljuèile su se sljedeæe udruge: Udruga ZUM iz Pule, Alfa Albona iz Rijeke, UMKI i Centar tehnièke kulture iz Rijeke, Zamisli iz Zagreba, Carpe Diem iz Karlovca, PRONI iz Osijeka, Info Zona iz Splita, udruga Mladi u EU iz Šibenika, Mirovna grupa mladih Dunav iz Vukovara, Europski dom Dubrovnik, ESN Dubrovnik, Info-centar za mlade Zadar te Knjižnica i èitaonica „Fran Galoviæ“ iz Koprivnice.
U Europskom tjedanu mladih u Hrvatskoj sudjelovalo je preko 500 osoba.