Zajednièke preporuke s EU konferencije za mlade u Rimu
Predstavnici mladih, zajedno s predstavnicima zemalja èlanica, raspravljali su o dvije temeljne dimenzije politike za mlade: pristupu pravima i autonomiji mladih
Glavna tema konferencije bila je "Osnaživanje mladih za politièku participaciju", a fokus je bio na najstojanju da se osigura jednoznaèno razumijevanje ove teme te na oblikovanju pitanja kojima æe se voditi konzultacije s mladima. Takoðer, sastavljen je dokument sa zajednièkim preporukama o temi "pristup mladih njihovim pravima", koje æe biti ukljuèene u Zakljuèke Vijeæa koje æe Talijansko predsjedništvo usvojiti u prosincu 2014.
Preporuke sadrže sljedeæe kljuène toèke:
Uspostava insitutcije nezavisnog pravobranitelja za prava mladih. Uloga pravobranitelja trebala bi biti poveæanje osviještenosti, mapiranje i uoèavanje izazova i diskriminatornih praksi te sustavni rad na zaštiti prava mladih.
Kako bi se mladi osnažili da postanu aktivni graðani, države èlanice trebale bi osigurati edukaciju o graðanstvu u svim stadijima formalnog obrazovanja te podržati one koji pružaju neformalno obrazovanje kako bi mladi bili svjesni svojih prava i kako bi mogli imati pristup pravima.
Države èlanice i Europska komisija trebale bi dalje razvijati meðusektorski i multidisciplinarni pristup politikama za mlade kako bi se implementirale koherentnije politike koje mladima jamèe pristup njihovim pravima.
Ovom konferencijom pokrenut je novi format strukturiranog dijaloga. Kako bi se poboljšao kontinuirani dijalog izmeðu donositelja politika i mladih, sve tri EU konferencije za mlade unutar 4. ciklusa strukturiranog dijaloga fokusirat æe se na zajednièku temu "Osnaživanje mladih za politièku participaciju", umjesto da se, kao do sad, za svaku konferenciju definira nova tema.