Europska je komisija 5. prosinca 2012. godine objavila na svojim mrežnim strancima šesti poziv za dostavu projektnih prijedloga za program Tempus IV. Rok za dostavu projektnih prijedloga Izvršnoj agenciji za obrazovanje, kulturu i audio-vizualne medije istjeèe 26. ožujka 2013. godine u podne.
Cilj je Tempus programa pružiti potporu modernizaciji visokog obrazovanja u državama u okruženju Europske unije.
Prijavitelji moraju biti pravne osobe utemeljene u državi èlanici EU ili Tempus državi partnerici barem pet godina.
U ovom pozivu mogu sudjelovati sljedeæe države:
- Države èlanice Europske unije i Hrvatska (podložno stupanju na snagu Ugovora o pristupanju Europskoj uniji do dana donošenja odluke o dodjeli sredstava);
- 4 države zapadnog Balkana (Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna gora, Srbija) i Kosovo;
- 16 država južnog i istoènog susjedstva Europske unije (Alžir, Egipat, Izrael, Jordan, Libanon, Libija, Maroko, Palestina), Sirija, Tunis, Armenija, Azerbajðan, Bjelorusija, Gruzija, Moldova, Ukrajina) i Ruska Federacija
- 5 država središnje Azije: Kazahstan, Kirgistan, Taðikistan, Turkmenistan i Uzbekistan
VAŽNA NAPOMENA: Institucije i organizacije sa sjedištem u Hrvatskoj mogu ostvariti financiranje u okviru Tempus IV programa pod uvjetom da Hrvatska postane èlanica EU do donošenja odluke o dodjeli bespovratnih sredstava. Meðutim, ukoliko Ugovor o pristupanju Hrvatske EU do tog trenutka nije stupio na snagu, u uspješnim prijavama hrvatske partnerske organizacije mogu nastaviti sudjelovati u projektu samo na osnovi samofinanciranja. Organizacije iz Hrvatske mogu sudjelovati kao prijavitelji, meðutim preporuèa se da se u projektni konzorciji osim Hrvatske ukljuèi i minimalni broj država.
Kroz Tempus IV program mogu se financirati sljedeæe vrste aktivnosti:
- Zajednièke projekte ili Joint Projects
- Strukturne mjere ili Structural Measures
Zajednièki projekti se temelje na suradnji meðu visokim uèilištima u državama èlanicama EU i visokim uèilištima zemalja partnerica (dosad tzv. CARDS, TACIS i MEDA države). Cilj im je prijenos znanja i razmjena iskustva izmeðu visokih uèilišta u državama èlanicama EU i državama partnerica.
Strukturne mjere pridonose razvoju i reformi sustava i institucija visokog obrazovanja u državama partnericama u svrhu jaèanja njihove kvalitete i prepoznatljivosti, te približavanja EU trendovima.
U ovom se pozivom mogu financirati nacionalni ili regionalni projekti (multy-country projects).
Nacionalni projekti moraju ukljuèivati nacionalne prioritete te prijedloge podnose konzorcij koji se sastoji od:
- minimalno 3 visoka uèilišta iz države partnerice,
- minimalno 3 visoka uèilišta iz razlièitih država èlanica EU.
Regionalni projekti moraju biti u skladu s regionalnim prioritetima koji se temelje na EU politikama za suradnju s partnerskim regijama te prijedloge podnose konzorcij koji se sastoji od:
- minimalno 2 visoka uèilišta iz svake ukljuèene države partnerice (minimalno 2 države partnerice),
- minimalno 3 visoka uèilišta iz razlièitih država èlanica EU.
Trajanje projekta iznosi od 24 do 36 mjeseci.
Odobravaju se sredstva u iznosu od 500.000,00 do 1.500.000,00 eura po projektu.
Više informacija o samom pozivu, ukljuèujuæi prijavne obrasce možete naæi na mrežnim stranicama Izvršne agencija za obrazovanje, kulturu i audio-vizualne medije (EACEA).
Potencijalni prijavitelji za sve informacije mogu kontaktirati i Agenciju za mobilnost i programe EU u kojoj od 2012. godine djeluje Nacionalna Tempus kontakt toèka na adresu:
Agencija za mobilnost i programe EU
Gajeva 22, 10000 Zagreb
Tel: 01/5005 635
e-mail: tempus@mobilnost.hr
www.mobilnost.hr
Takoðer, prijavitelji svoje obrasce za traženje partnera mogu dostaviti elektronièkom poštom Nacionalnoj kontakt toèki kako bi se proslijedili drugim nacionalnim Tempus uredima.
Ovom prilikom najavljujemo održavanje jednodnevnog informativnog dana za potencijalne prijavitelje 17. sijeènja 2013. godine u prostoru Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Program informativnog dana slijedi uskoro.